„Měli jsme ho v plánu strhnout. Využití jsme pro něj nenašli. Akorát by nás to stálo peníze, které v současné době nemáme, protože cukrovarnictví se nachází v hluboké krizi. Takže jsme rádi, že se do toto památkáři vložili a demoliční řízení zastavili. Vysoce si ceníme jejich iniciativy, protože to dělají ve svém volnu a na své náklady. Pomohli jsme s prohlášením za kulturní památku tak, aby měli snazší přístup k veřejným prostředkům na rekonstrukci,“ sdělil vedoucí komunikace společnosti Tereos TTD Jakub Hradiský.

„Mlýn byl prohlášený kulturní památkou k 2. květnu a nyní běží patnáctidenní lhůta na možnost odvolání, pak se jí stane oficiálně,“ uvedl Vlastimil Šimek ze Společnosti ochránců památek ve východních Čechách, která se chystá zchátralou stavbu zrekonstruovat.

Výjimečná je prý z několika hledisek. "Tím nejdůležitějším je to, že je nejstarším objektem v obci, byla postavena v roce 1740 jako panský mlýn. Důležité je také to, že tu zůstala téměř kompletně zachována mlýnská technologie od poloviny 19. století až po 20. století," dodal Vlastimil Šimek.

Ilustrační foto.
Altán může po obnově sloužit pro svatební obřady