Dnes je situace jiná, technika udělala velký krok kupředu a mobilů je v Česku více než Čechů samotných. Rozšířené jsou i mezi dětmi.

Na to, kdy je nejlepší doba pořídit dětem telefon, se však názory liší. Většina rodičů ho svým potomkům pořizuje při nástupu do základní školy.

Chtějí mít přehled o tom, kde se jejich dítě nachází a co dělá. Je však nutné, aby měli mobil i prvňáci? „Telefon naše dcera Kateřina dostala s nástupem do první třídy. Podědila ho po svém otci, abychom neměli zbytečné náklady navíc," prozradila Petra Nováková, matka dnes desetileté Katky. Podle svých slov chtěla, aby telefon její dcera měla při sobě, pokud by došlo k nějaké nepředvídatelné situaci.
„Ačkoli jsme dceru do školy z počátku vozili a vyzvedávali jsme ji, u dětí nikdy nevíte, co se může přihodit. Když tato možnost existuje, proč ji nevyužít," prozradila matka s tím, že dceři zakázala hraní her a sociální sítě.

„Teď, když už je starší, hry na mobilu hraje stejně jako její vrstevníci. Těžko se tomu dá v dnešní době zabránit. Jsme však domluvené, že to nesmí přehánět. Facebook má i nadále zakázaný. Nechci, aby ji někdo na sociální síti obtěžoval," dodala.

Podle odborníků musíme přijmout fakt, že mobily v dnešní době patří i k dětem. Mobil se totiž postupem času stal komunikačním prostředkem číslo jedna. Nejvíce však přirozeně záleží na tom, co rodiče s ním umožní svým dětem dělat.

„Za velké pozitivum považuji to, že díky mobilu jsou dnes děti svými rodiči více kontrolované. Samozřejmě mladí lidé v pubertě s tím mají problém. Negativní je rozhodně to, že se pomalu vytrácí kontakt „tváří v tvář" a někdy může dojít k útlumu jazykových schopností dětí,"uvedl psycholog Jan Lašek.