Uzel má nové zabezpečovací zařízení, trakční vedení nebo mosty. Vznikla nová zastávka a železniční lávka. Vyplývá to z vyjádření Správy železnic.

"Chceme, aby cesty vlakem byly rychlejší a spolehlivější, proto do železnice investujeme. Rekonstrukce pardubického uzlu je významná nejen v kontextu Česka, ale i celé Evropy, protože tudy projíždí mezinárodní vlaky," řekl premiér Petr Fiala (ODS), který si dnes dokončené práce prohlédl.

Denně v Pardubicích zastaví stovky regionálních a dálkových vlaků. Stavbaři kompletně zrekonstruovali kolejiště. Provoz vlaků je díky tomu tišší, instalace evropského zabezpečovacího zařízení ETCS brzy umožní zvýšit jejich rychlost na 160 kilometrů v hodině.

"My zde budeme zavádět nový systém ETCS, ten budeme spouštět v měsíci září, čili do konce roku dojde k navýšení rychlosti," řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Provoz v Pardubicích řídí několik týdnů pražská centrála, dodal.

"Dálkové řízení uzlu Pardubice probíhá tři týdny, je to napojené na Prahu Libeň, centrální dispečerské pracoviště. Výhoda je zde obrovská, dispečer vidí přilehlé úseky a lépe může koordinovat provoz," řekl Svoboda.

Nová nástupiště mají po modernizaci délku od 124 do 436 metrů. Zrenovovaná jsou zastřešení. Uzel má nové zabezpečovací zařízení, trakční vedení nebo mosty, informační a kamerový systém, lavičky, koše i značení pro zrakově postižené.

Obnovené jsou podchody, z haly do nich cestující jezdí po eskalátorech, dřív tam byly jen schody. Na nástupiště lze vyjet také výtahy. Nová je zastávka Pardubice centrum. Přes koridor také vede lávka na jih Pardubic, v blízkosti sídliště Dukla. Je v provozu od čtvrtka.

Zastávku Pardubice centrum tvoří oboustranné nástupiště. Cestující se na ni dostanou krytými šikmými chodníky. Jsou tam také přístřešky, lavičky a osvětlení, informační a kamerový systém. Zastávka je u podchodu, který propojuje Sladkovského a Rokycanovu ulici.

Do podchodu ústí nový tubus, kterým se cestující na nástupiště dostanou. Přístupová cesta je také z ulice Jana Palacha. Odtud budou začínat a končit osobní a spěšné vlaky na Hradec Králové, v dopravních špičkách ráno a odpoledne také na Chrudim. Jedná se o 48 párů vlaků.

"Cestujícím přinese výrazné zkrácení docházkové vzdálenosti do středu města. Provoz na ní zahájíme 9. června," uvedl Jiří Svoboda.

Součástí investice byla obnova nádražního hotelu, z kterého se po modernizaci stalo vzdělávací a ekonomické centrum Správy železnic. V suterénu v místě bývalého kina je multifunkční sál. Místo bufetu je neveřejná jídelna pro zaměstnance. Je tam také restaurace pro cestující.

Celkové náklady za modernizaci uzlu, hotelu a stavbu lávky jsou 6,36 miliardy korun bez DPH. Dalších 74 milionů korun bez daně stála zastávka Pardubice centrum. Projekt je podpořený evropskými dotacemi, investor obdrží přes tři miliardy korun.