„Nehodu, po které mám trvalé následky, jsem nezpůsobil. Přesto za ni tvrdě platím. Soud neproběhl spravedlivě a poškodila mě dohoda vyšetřovacího týmu," tvrdí Petr Kuna, který se s hořkým osudem nechce smířit.

Motorka zůstala nejen na odpis, ale podle Petra Kuny se i záhadně po nehodě přesunula.Zdroj: archiv Petra Kuny„Kamarádské vztahy mezi policii a hasiči mi zničily život," tvrdí sražený motorkář

Byla to původně jen krátká projížďka na motorce, která nakonec Petru Kunovi zcela obrátila život naruby. Dlouho bojoval nejenom o život, ale i očištění svého jména. „Už jsem nevěděl, jak dál. Proto jsem se se svoji verzí příběhu potřeboval podělit. A to i kvůli lidem, kteří se také ne svoji vinou dostanou do neřešitelné situace," říká Petr Kuna.

Osudná zatáčka

Psal se 9. květen roku 2010. Počasí bylo na projížďku ideální. Cesta probíhala hladce, tedy teprve do okamžiku, kdy Petr Kuna vyjížděl z Hořic.

„Po průjezdu pravotočivou zatáčkou se proti mně vyřítilo auto v protisměru. Snažil jsem se vyhnout 
ke kraji vozovky. Nestihl jsem to a došlo k nárazu 
do vozidla. Pak už si nic nepamatuji," říká Petr Kuna, který se po několika dnech probudil na hradecké JIPce 
s hadičkami po celém těle. „Nechápal jsem, co se stalo. Měl jsem jen hrůzu, zda jsem někomu neublížil," dodává motorkář, jehož kromě zprávy o jeho stavu, kdy měl rozlámanou pánev 
a páteř, čekalo ještě nejedno nemilé překvapení.

Po půl roce, co se stěhoval z jednoho nemocničního oddělení na druhé, přišel šok. „Začalo přestupkové řízení na radnici v Hořicích, kde jsem se ke svému velkému překvapení dozvěděl, že jsem za nehodu mohl já," vzpomíná Petr Kuna, který si ještě v té době vybavoval, že poslední pohled při osudové havárii směřoval na světla auta řítícímu se proti němu v protisměru.

Já na bráchu?

Začal kolotoč vyšetřování. To ještě podle svých slov netušil, že se dostal do soukolí přátelských vazeb ochránců zdraví a zákona. Během shánění podkladů pro očištění svého jména se totiž dozvěděl, že za volantem auta, které ho srazilo, seděl údajně svitavský hasič (Jeho jméno redakce zná). Ale to nebyl poslední šok.

„V průběhu vyšetřování se začaly objevovat velké nesrovnalosti. Ty vyvrcholily se závěry znaleckých posudků, které byly předneseny před soudním tribunálem ve Svitavách. Ten si nakonec objednal revizní posudek, který situaci ještě více zamotal," dodává Petr Kuna, s tím, že díky reviznímu posudku zjistil nemilou věc, tedy, že se v průběhu vyšetřování nehody manipulovalo s důkazy.

„Plánek nehody, ze kterého vycházel rozhodující znalecký posudek, se rozhodně nezakládal na pravdivých informacích.

Fotodokumentace z dopravní nehody se neshodovala se zakresleným plánkem události. Policista posunul stopy motocyklu tak, aby se shodovaly s výpovědí řidiče auta., který od začátku tvrdil, že jel ve svém jízdním pruhu a já jsem mu vjel do cesty. To však není vůbec pravda," stojí si na svém motorkář, kterému svitavský soud právě na základě znaleckých posudků zamítl žalobu na náhradu škody a nařídil zaplatit všechny soudní výlohy.

Nové důkazy

„Očištění mého jména mě doposud stálo přes půl milionu korun," říká Petr Kuna, který se v této době stále snaží nejenom očistit své jméno, ale hlavně dát průchod spravedlnosti.

„Mám nový znalecký posudek, který jasně říká, že nehodu zavinil řidič auta a se stopami bylo jednoznačně manipulováno. Doufám, že soud ve Svitavách se bude znovu novými důkazy zabývat, obnoví řízení a já se dočkám spravedlivého rozsudku. Sice už mi dochází síly, ale budu dál bojovat," říká s odhodláním muž, který má po střetu trvalé následky a nedokáže se stále vyrovnat s křivdou, která se mu podle jeho slov stala při nesprávném postupu policisty a křivé výpovědi řidiče - hasiče.