Jedenáct cisternových stříkaček už slouží dobrovolným hasičům v Královéhradeckém kraji. Krajské sdružení hasičů Královéhradeckého kraje si na jejich zaplacení vzalo úvěr ve výši 57 milionů korun, který by mělo zaplatit z evropských dotací.

Ty jsou však ohroženy, protože antimonopolní úřad sdružení uložil pokutu 40 tisíc korun za to, že chybně postupovalo při výběrovém řízení.

„Týkalo se to záruční doby, stanovili jsme ji od 24 do 60 měsíců a ti, co ji nesplňovali, jsme nebodovali, čímž jsme podle úřadu pochybili. Máme na to jiný názor, nicméně odvolávat se nebudeme, protože tím by se dotace mohly ještě více opozdit," řekl  Jiří Orsák z krajského sdružení. Antimonopolnímu úřadu se nelíbilo, že sdružení tak vyřadilo i případné zájemce s delší záruční lhůtou, což mělo vliv na výběr nejvhodnější nabídky.

Hasičům hrozila pokuta až 2,5 milionu korun, úřad přihlédl k ekonomické situaci sdružení a k faktu, že hasiči chybovali poprvé.

Dotaci z Evropského operačního programu na splacení úvěru chtělo sdružení získat do konce letošního června, kdy byla splatnost úvěru. Za úvěr, který zaplatil automobilové stříkačky, ručí Královéhradecký kraj.

„Krajské zastupitelstvo v červnu souhlasilo s odložením splátky úvěru bance, který byl původně splatný na konci června. Nyní se doba splatnosti protáhla do konce září. Do té doby by snad sdružení mělo dotaci dostat," uvedl Imrich Dioszegi, mluvčí kraje.

Pokutou hrozí 
také ministerstvo

Pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nemusí být pro sdružení jedinou, za chybu by měli platit ještě ministerstvu pro místní rozvoj a to celých 25 procent z celkové částky, která jim přijde z evropských peněz. „Ministerstvo uložilo  sdružení pokutu v této výši," potvrdila  Jana Jabůrková, ředitelka odboru komunikace ministerstva. „Sdružení se však proti výši pokuty odvolalo, a tak nové rozhodnutí padne příští týden," dodala.