„Teď jsem byl nakoupit v Albertu a potkal jsem dva bezdomovce v tamní jídelně, kam se šli ohřát před mrazem. Velké problémy ale zatím neřešíme. Mrazy zatím nejsou tak silné, jako byly třeba v únoru," uvedl včera odpoledne ředitel pardubické městské policie Petr Kvaš.

Hodně bezdomovců bylo včera k vidění i v okolí nového Kauflandu na Višňovce. S jeho otevřením se totiž lidé bez přístřeší přestěhovali z dříve vyhledávaného torza nedostavěné sportovní haly do opuštěného vojenského objektu u řeky Chrudimky, který leží právě poblíž marketu.

V Hradci Králové k současným dvěma azylovým zařízením nyní charita otevřela ještě noclehárnu na letišti. „K dosavadním zhruba 130 lůžkům tak přibylo dalších dvacet, další lidé mohou přespat na židlích," uvedla náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová.

Za noc v teple tu musí lidé zaplatit 40 korun, mají navíc možnost základní hygieny, dostanou i teplý čaj nebo chléb, v denním centru si mohou i vyprat.

Přesto mnozí lidé bez domova zůstávají venku a strážníci je musí někdy až přemlouvat, aby využili nocleháren. Právě poblíž Nového Hradce našli lidé v sobotu odpoledne první letošní oběť mrazů ve východních Čechách, 58letého bezdomovce.

Energetici zatím žádné větší problémy s výpadky neřešili. Horší jsou teploty kolem nuly, kdy vedení namrzají a padají pod tíhou sněhu.

Stejně tak ani železničáři, na rozdíl od některých jiných regionů, ve východních Čechách zatím na kolejích kvůli mrazům nezaznamenali praskání kolejí.

Navzdory slunečnému počasí se však prohlubuje inverze a s ní hlavně ve městech rychle se zhoršující rozptylové podmínky. Ty byly včera nepříznivé hlavně v Pardubicích, kde koncentrace polétavého prachu stoupaly ke 100 mikrogramům na metr krychlový.  Jen o málo nižší hodnoty byly naměřeny v Hradci Králové nebo Trutnově. Zdravotní limit je 50 mikrogramů prachu na kubík.

Meteorologové navíc v nejbližších dnech neočekávají žádné výrazné změny. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také malé děti a starší lidé by se tak neměli při pobytu venku fyzicky namáhat.

Špinavý vzduch je podle meteorologů navíc ve velké části východních Čech,  a to i ve venkovských oblastech. Dobře se dýchá jen na horách.

Právě tam si ostatně užívaly první víkend letošní sezony tisíce lyžařů. „Sluníčko vytáhlo na hory hodně lidí, i běžkařů," řekl Zdeněk Spilka ze Skiareálu Špindlerův Mlýn. V provozu jsou sjezdovky ve Svatém Petru a Horních Mísečkách, zasněžuje se na Medvědíně, kde jezdí lanovka.

Značný zájem zaznamenaly také areály v Janských Lázních a Peci pod Sněžkou, spokojeni jsou rovněž provozovatelé sjezdovek v Orlických horách.