Teplota spadla ke třiceti pod nulou. Na drátech se tvořila námraza. Proto byl blackout tak blízko. Ty události mají výročí – energetická síť byla nedaleko pádu před třiceti lety, přesně 
12. února 1985.

Energetici měli na počátku roku 1985 plné ruce práce. Problémy byly i se zásobováním uhlím.„Byty a kancelářské prostory měly tehdy dimenzované vytápění s uvažovanou maximální venkovní teplotou  do minus dvanácti stupňů," vysvětluje Šárka Beránková, tisková mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy.

„Mrazy byly tak silné, že se topilo i v prostorách, které to normálně nevyžadovaly. Například ve skladech potravin," vzpomínal v roce 1985 Jan Šeda, provozní pracovník Východočeské energetiky.

Blackout, to je
potíž z románu

Spisovatel Ondřej Neff popsal blackout v románu nazvaném Tma. Je to příhodný termín, pokud blackout nastane, spadne celá energetická síť. V Česku, v Evropě, na celém světě…
„Na elektřině, a na její dostupnosti v každém okamžiku, je naše civilizace bytostně závislá," řekla Tereza Soukupová, mluvčí státního podniku Česká přenosová soustava, jež je strategickým majitelem rozvodných sítí. „Obecně jsou následky rozsáhlých výpadků srovnatelné s přírodními katastrofami."

Lidé tehdy zapojily spotřebiče, tedy přímotopy, které neúměrně zatěžovaly síť. Ta na nápor nebyla připravena. Navíc mrazy zapříčinily problémy v elektrárnách, vázly dodávky uhlí.

„V elektrárnách zamrzala voda v armaturách. Horníci museli omezovat i samotnou těžbu," popisoval Šeda.

Energetici museli použít havarijní plán. V republice byly některé regiony operativně odpojovány od přísunu energie. „Tento stav trval devatenáct hodin, následně se dosáhlo snížení spotřeby 
v domácnostech i podnicích prostřednictvím pokynů z vysílání Českého rozhlasu," říká mluvčí Beránková.

„Byl stanoven plán, vypínalo se po dvou hodinách, nevypínaly se jen nemocnice a důležité odběry," poznamenal pamětník Šeda.

Zádrhelem byly také námrazy na síti. Vedení bylo narušeno. „Vzpomínám na kolegu, mladého technika, jak ve výšce dvanáct metrů holýma rukama šponoval přerušený vodič a osazoval a utahoval svorky běžným kovovým nářadím," vykládal Šeda.

Energetici měli na počátku roku 1985 plné ruce práce. Problémy byly i se zásobováním uhlím.Tehdy se ukázalo, že československá energetika není schopná čelit prudkému nárůstu spotřeby a potížím 
v elektrárnách při extrémních mrazech.

Mohla by se podobná situace opakovat také dnes? Vždyť blackout byl zmiňován s příchodem nového tisíciletí i při dalších takzvaně magických datech. I to hrozí.

„Česká republika má silnou a stabilní energetiku, v současné době musí ale často čelit příliš silnému zatížení přenosové soustavy vlivem přetoků energie z německých obnovitelných zdrojů. To by v kombinaci s dalšími okolnostmi, například havárií v přenosové síti mohlo kolaps energetické soustavy přivodit. Taková situace by pak mohla mít vážné a rozsáhlé dopady do všech oblastí našeho života," varuje Pavel Filipi, ředitel úseku Řízení sítí ČEZ Distribuce.