Na šedesát slepic, hus či kachen padlo v pátek dopoledne za oběť ptačí chřipce. Nákaza se poprvé v Královéhradeckém kraji objevila v domácím chovu: na okraji Žďáru nad Orlicí na Rychnovsku.
Podle svědectví místních se nákaza objevila v hejnu drůbeže chovatele, který nemá v obci dlouhodobě dobrou pověst.
„O nákaze jsem se dozvěděla ráno od starosty Borohrádku, kde nedávno našli uhynulou volavku. Ta sice neuhynula na ptačí chřipku, ale kvůli ní se šlo po nákaze až k nám," uvedla žďárská starostka Martina Benešová.
Víkend papírování
Teď se budou v malé vsi na Rychnovsku sepisovat počty chovaných ptáků.. „Do úterka bude třeba sepsat v ochranném pásmu všechna hospodářství, kde chovají drůbež či jiné ptáky," informoval tiskový mluvčí hejtmanství Michal Friček.
Doposud byla nákaza ptačí chřipkou v Královéhradeckém kraji potvrzena pouze u volně žijících ptáků.
Uhynulá volavka udala směr pátrání po chřipce
Stačí jeden nezodpovědný chovatel a veterináři mají práci. I tak by se dal shrnout příběh výskytu ptačí chřipky ve Žďáru nad Orlicí. „Jedná se o chovatele, který neměl registrovaný chov, ale drůbež choval takříkajíc na divoko. A i přes varování nerespektoval všechny zásady. Například jeho zvěř často utíkala. A teď to korunoval tou ptačí chřipkou," postěžovala si starostka obce Martina Benešová, kterou teď čeká perný víkend.
Bude totiž muset naplnit literu zákona a zajistit všechna preventivní opatření v souladu s nařízením veterinární správu. Například rozmístit po obci s dvěma stovkami čísel popisných nádoby na uhynulé ptactvo a zajistit případnou asanační likvidaci.
„Spolu s dobrovolníky také budeme obcházet občany a dělat seznamy chovné drůbeže," uvedla starostka s tím, že počítá i s variantou, že někteří lidé budou drůbež zatajovat. „Budou se bát, aby jim ji někdo nepřišel vybít. Budu je však uklidňovat, že vlastník uhynulých zvířat byl na okraji obce a velké riziko už nehrozí. Tedy, pokud budou dále ctít všechny zásady," dodala starostka. Podle vyjádření krajského úřadu je nyní areál, kde se vybilo pětadvacet hus, třicet slepic a dvě kachny, pod dozorem veterinářů a započala jeho dezinfekce.
„Vzhledem k tomu, že nákaze čelíme již delší dobu na mnoha místech České republiky a v aktuálním případě se jedná o malochov, není v tuto chvíli nutné svolávat bezpečnostní radu kraje," uvedl v souvislosti s výskytem ptačí chřipky hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán s tím, že ve spolupráci se zúčastněnými orgány a složkami kraj podnikne všechny nezbytné kroky k tomu, aby se zamezilo dalšímu šíření ptačí chřipky.
Je také nutné, aby velké komerční chovy striktně dodržovaly všechna doporučení Státní veterinární správy.