Tříetapový závod startoval v Dolním Dvoře u Vrchlabí noční etapou, do které posádky vyrážely s čelovkami na hlavě. Bivakovaly vždy přes noc v lese na Hanapetrově Pasece a celkem zvládly v náročném horském prostředí Krkonoš 150 km. Nejdelší etapa měřila 53 km. Vítězové s desetihlavým spřežením aljašských husky dosáhli času 8:15:51 hod. Druzí byli v cíli Vít Kolátor a Jan Dvořáček (8:48:41).

Pro Jiřího Vondráka, který se v Rudníku stará o padesát psů, to bylo šesté prvenství. Letos se mu podařilo triumfovat ve slavném světovém musherském závodu ve Francii La Grande Odyssee. Ledová jízda je výjimečná a v republice jedinečná tím, že tým tvoří 8 až 10 psů, musher a běžkař, který může být připoután k saním nebo jet samostatně.

Závod se koná jako Memoriál Václava Vojtěcha, cvičitele polárních psů a prvního Čecha, který 27. ledna 1929 vstoupil na území Antarktidy.

Kormidlovat desetičlennou psí smečku, vézt až osmdesátikilovou zátěž, k tomu běžkaře na laně. V noci přespávat na sněhu v bivaku v lese, krmit a dohlížet na čtyřnohou posádku, která si ustlala na slámě. To vše museli zvládnout musheři, kteří se vydali na Ledovou jízdu. Nejlepší z nich byl Jiří Vondrák.

„Bylo znát, že se blíží jaro a bylo velké teplo. Proti jiným ročníkům, kdy byla opravdu zima, jsme řešili, jak psy neuvařit. Hodně záleželo na zavodňování," sděloval Jiří Vondrák v cíli. Hodně lpí na spolupráci s běžkařem. „Je důležité, abyste si sedli, což u nás s Davem funguje po sportovní i lidské stránce. Nikoho jiného už nechci," prohlásil Vondrák. Do Ledové jízdy vypustil mladou sestavu aljašských husky. „Nejstarším psům budou na jaře teprve tři roky. Je to pro ně výborná škola. Nejstarší mazáci zůstali doma," řekl. S bivakováním se vypořádali dobře. „Zvládli to na jedničku s hvězdičkou, odpočívali na suché slámě v oblečcích," chválil mladou smečku.

Nejrychlejší spřežení jezdí až 20 km v hodině. „To je s ohledem na krkonošské kopce dost velká rychlost," uznal ředitel závodu Aleš Pícl. „Čím je chladněji, tím se jim běží lépe," dodal.

Při závodu si posádky máknou opravdu hodně, za jeden den zvládnou převýšení až 1800 metrů. "A vezou si kompletní výbavu včetně žrádla pro psy. Je to pro případ nenadálé situace, třeba vichřice, aby mohli na trati nějakou dobu přečkat," vysvětlil. „Je důležité, aby pes nebyl agresivní, uměl pracovat v týmu a poslouchal. Musejí být sehraní," připomenul Pícl. „Dobré je předvídat, co psi můžou udělat. A taky se nikde nerozšvihat," doplnil ho vítěz Jiří Vondrák.