Na závady narazil při průzkumu v podzemí krkonošský speleolog Radko Tásler, který své poznatky a obavy o budoucnost kolonády i dalších objektů, které by se mohly zřítit, prezentoval ve zpravodajství na ČT 1.

Podzemí kolonády zkoumal statik

„Situace nás samozřejmě vyděsila, tak jsme požádali statika, aby podzemí prozkoumal a informoval nás, jak to tam skutečně vypadá. Už máme dokumentaci," sdělil pro Krkonošský deník starosta města Jiří Hradecký. Město  za posudek zaplatilo 50 tisíc korun. Z podkladů vyplývá, že zatrubnění Janského potoka, které je deset metrů hluboko pod povrchem,  je složeno z několika typů různě starého materiálu i řešení a tvoří ho pět úseků. Majitelem prvního úseku je město, druhý, třetí a čtvrtý úsek nepatří nikomu a pátý náleží Správě KRNAP.

Tunel by se mohl propadnout

„I když všude je podemleté podloží, tak právě druhý úsek je podle statika ve vážném stavu. Tunel by se tam díky podemletí vodou mohl propadnout. Následky na povrchu by to pak mělo také, jen nikdo neví, v jakém rozsahu," upozornil Jiří Hradecký.

Protože statikova zjištění přidělaly vrásky na hlavě nejen jemu, ale i vedení lázní, uskutečnila se začátkem týdne schůzka. „Ředitele Správy KRNAP Jana Hřebačku a ředitele Státních lázní Josefa Šimurdu jsem se závěry posudku seznámil a a dohodli jsme další postup," řekl starosta. Zainteresovaní se shodli, že dřív, než začnou shánět peníze na opravu, které podle odhadu představují zhruba pět milionů korun, požádají ještě důlní odborníky zřejmě z firmy Gemec o vypracování posudku z jejich hlediska.

Nevyjasněné majetkové poměry

„Jednání bylo velmi věcné. Víme, že vůči tunelu nejsou úplně vyjasněné majetkové vztahy, nicméně všechny strany mají zájem věc řešit. Já osobně si nemyslím, že by hrozilo nějaké bezprostřední akutní nebezpečí zřícení kolonády a dalších objektů. Nicméně bych si nedovolil nic podceňovat. Proto jsem rád, že jsme se shodli na nutnosti detailnějšího vyhodnocení situace. Do doby než bude, není nutné dělat předčasné závěry," řekl ředitel lázní Josef Šimurda.

„Návrh na odborné posouzení důlními odborníky, která se takovou problematikou zabývá,  vzešel od ředitele Správy Krkonošského národního parku Jana Hřebačky. Ochránci přírody nám přislíbili v celé věci pomáhat," dodal jansko lázeňský starosta. Také tento posudek bude muset uhradit město ze svého. Je otázkou, z jakých peněz bude zafinancována případná oprava kritického úseku, který papírově nikomu nepatří.