Lyžařské areály možná čeká další hubený rok, pokud leden a únor nepřinesou změnu. Ještě před dvěma týdny skiareály mohutně zasněžovaly, ale nynější ochlazení sněhová děla opět vyřadilo z provozu.

„Máme v provozu osm kilometrů sjezdovek, klimatické podmínky víc neumožňují. Abychom mohli zasněžovat, teploty by musely klesnout alespoň dva stupně pod nulu," posteskl si ředitel Skirezortu Černá Hora – Pec Petr Vrzal.

Částečně v provozu jsou ještě krkonošské areály Špindlerův Mlýn, Mladé Buky a Malá Úpa, v Orlických horách pak Říčky, Červená Voda a Čenkovice. Centrum v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem má otevřený pouze dětský lyžařský park. To je z celých východních Čech skutečně vše.
„Toužebně očekáváme ochlazení," poznamenal včera ředitel Skicentra Říčky v Orluických horách Petr Kánský. Sousední areál v Deštném kvůli špatnému počasí provoz už ve středu zastavil.

I přes den nyní mrzne pouze na hřebenech Krkonoš, v dolních stanicích skiareálů se včera teploty pohybovaly kolem pěti stupňů nad nulou a mnohde lanovky halí hustá mlha.

Jenže kýženého ochlazení se nedočkáme ještě minimálně týden. Co se týče výhledu počasí na Silvestra a především leden, to už by bylo věštěním z křišťálové koule. Ačkoliv se pochopitelně najdou zástupy (samo)zvaných „takymeteorologů", kteří mají o dalším průběhy zimy jasno.

Teď na víkend se sice ochladí, přesto ani v noci nebudou teploty klesat pod nulu. A přes Štědrým dnem mají denní maxima opět atakovat až 13 stupňů!
A co přijde po Vánocích? Máme se řídit listopadovou předpovědí svatomartinské husy, která je podle meteorologů možná méně bláznivá než zaručené „rádobyvýhledy" počasí na několik měsíců dopředu? Podle husy bude sice letošní zima mírná, ale ne tak výrazně, jako ta minulá. Mráz a sníh má však podle kostí ze svatomartinské husy přijít až v druhé půlce zimy.

„Při zhodnocení svatomartinských pranostik odvislých od počasí 11. listopadu by zima měla být proměnlivá a spíše mírná. Dlouhá a chladnější zima se očekává na horách a na severovýchodě republiky. Nejvíce sněhu se předpokládá na Šumavě a v Beskydech," řekl s úsměvem před měsícem pro server Infomet.cz meteorolog Josef Hanzlík.

„Mimořádně teplý byl už listopad a vlastně celý podzim, v pražském Klementinu se zařadil na na druhé až třetí místo z 240 dosavadních listopadů, resp. podzimů. A prosincové počasí ve vysoce nadprůměrných teplotách pokračuje," hlásí experti z Českého hydrometeorologického ústavu. Teploty se celý podzim pohybovaly přibližně tři až čtyři stupně nad normálem.

Podle hradeckého klimatologa Ladislava Metelky byl letošní teplý podzim výjimečný i tím, jak bylo stabilní počasí. Ještě v polovině listopadu, tedy v době, kdy už obyčejně přichází první sněžení, přetrvávalo babí léto. Teploty leckde atakovaly 17 stupňů Celsia, rostly hřiby, kvetly sedmikrásky a zvířata byla z přípravy na zimu zmatená.

Teplo ale není jen v Česku. Podle OSN může být letošní rok nejteplejším v celosvětové historii. Podle zprávy Světové meteorologické organizace předložené v OSN oteplování Země jasně dokazuje fakt, že 14 z 15 nejteplejších let v záznamech tvoří roky tohoto tisíciletí včetně letoška.
Ale radši si ještě na hodnocení počkejme. Abychom totiž na Tři krále nakonec nežehrali na závěje sněhu a dvacetistupňové mrazy…