V plné síle už chřipková epidemie vypukla na Chrudimsku, nemocnost ale roste i v dalších okresech východních Čech. A nemocnice v kraji postupně vyhlašují zákazy návštěv.

Na očkování je tak již pozdě. Ovšem ti, kteří si pro vakcínu byli včas, budou letos chřipky buď  ochráněni úplně, nebo aspoň těžkého průběhu.

„Dominujícím kmenem je letos subtyp A/H1N1, typ B a subtyp A/H3N2. Testované vzorky potvrzují antigenní shodu s vakcinálními kmeny, očkování pro tuto sezonu by tedy mělo dobře chránit," ujistili epidemiologové.

Nemocnost vzrostla za týden zhruba o deset procent, nemocnost tak nyní na východě Čech v průměru dosahuje 1450 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Za hranici epidemie je pokládáno 1700 nemocných, ta byla už mírně překročena na Chrudimsku.

„Počet nemocných postupně narůstá, stále se však nejedná o plošný epidemický výskyt," řekla Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

„Nejvíce jsou chřipkami a respiračními chorobami postižené děti do pěti let. Nemocnost však mírně narůstá i v ostatních věkových skupinách. Hygienici evidují i několik případů komplikací, které vznikají při souběhu chřipky a dalších závažných onemocnění," dodala  vedoucí protiepidemického odboru v Pardubicích Olga Hégrová.

Myjte si ruce!
Nejúčinnější ochranou před nastupující epidemií je pro ty, kteří se nenechali očkovat, dbaní hygienických zásad. Ruce je potřeba mýt si před jídlem, po toaletě, po potřesení si ruky s někým i po cestování hromadnou dopravou.
Chřipka se totiž šíří kapénkami, takže kdo se dotkne znečištěného předmětu, může si nákazu přenést při jídle do úst nebo při mnutí očí na spojivku, odkud se šíří do celého těla. Ruce je vhodné mýt horkou vodou a mýdlem alespoň 20 sekund. To, že to lidé neumí, dokládá skutečnost,že Státní zdravotní ústav na svém webu zveřejnil návod na správnou techniku mytí rukou.

Ve zbytku republiky už zemřelo sedm pacientů a těžkých případů jsou desítky.

Od pátku kvůli chřipkám platí z preventivních důvodů částečný zákaz návštěv ve všech pěti nemocnicích v Pardubickém kraji. Uzavřena jsou pracoviště ARO a jednotky intenzivní péče a onkologická, infekční a novorozenecká oddělení. Ke stejnému opatření  už počátkem února sáhla Fakultní nemocnice v Hradci Králové, která omezila návštěvy pacientů na vybraných pracovištích a na všech jednotkách intenzivní péče. Ostatní nemocnice v hradeckém kraji k omezení návštěv zatím nepřistoupily.

Návštěvy jsou však zakázány i v některých jiných zařízeních, například v Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví na Pardubicku a v Hamzově odborné léčebně v Luži – Košumberku na Chrudimsku.

Výskyt onemocnění by mohly snížit a zpomalit jarní prázdniny, kdy se děti a další nemocní častěji léčí doma. V Pardubickém kraji a na Trutnovsku připadají na poslední únorový týden, na Rychnovsku a Jičínsku už na ten následující.