Změna adresy

Pardubicko – Školákům se Základní škola  Závodu míru v Pardubicích v pondělí 2. září neotevře kvůli zpožděné rekonstrukci. Složitá situace kolem školy na Závodu míru vznikla ve chvíli, kdy při zateplení pláště dělníci přišli na to, že jeho konstrukce obsahuje azbest. Rekonstrukci určitě nebude možné zdárně dokončit do začátku školního roku. Výuka proto bude rozdělena na další školy. Jedná se o ZŠ Dubina, ZŠ Štefánikova a ZŠ Bratranců Veverkových.

Žáci dřítečské školy zahájí školní rok v novém. „Naše škola prošla celkovou rekonstrukcí. Zvětšily se prostory učeben a družiny a máme i novou barevnou fasádu," sdělila ředitelka dřítečské školy Světlana Vacková.

Azbest je pryč

Hradecko – Hned čtyři  základní školy, tři v Hradci a jedna v Třebechovicích  pod Orebem  prošly o prázdninách rozsáhlými opravami kvůli nebezpečnému azbestu. V hradeckých ZŠ Pouchov, ZŠ Štefánikova a třebechovické škole se opravovaly celé pavilony, v ZŠ Nový Hradec Králové tělocvična. Letos na podzim by se nově opravené školy měli dočkat i studenti Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Měli by se tak přestěhovat z bývalého Ústavu hluchoněmých, kde našli útočiště při rekonstrukci. V současné době se tam opravují prostranství před školou. Budova prošla kompletní rekonstrukcí vnitřních prostor – nové rozvody, okna i sociální zařízení.

Místo pro kroužky

Jičínsko – Ostroměř se během léta pustila do velké rekonstrukce školní jídelny. Ač Ostroměřští původně plánovali opravit pouze střechu, investice byla nakonec rozsáhlejší, než předpokládali. Nakonec byly zrekonstruovány i sociální zařízení a dvě třídy, které se v budově jídelny nacházejí. Tyto učební prostory obec využije pro keramickou dílnu a pro hořickým hudební kroužek. Investiční náklady se pohybují okolo dvou milionů korun, přičemž obec získala dotaci 200 tisíc od Královéhradeckého kraje na zmíněnou keramickou dílnu. Hlavní část prací se stihla dokončit během léta, nicméně na počátku roku bude ještě nutné provést dílčí úpravy.

Lepařovo gymnázium v Jičíně nedávno zahájilo rozsáhlou opravu podzemních šaten.  Nejtěžší práce budou hotovy do začátku školního roku, definitivní dokončení však lze očekávat až na přelomu roku kalendářního.

Knihovna z bytu

Náchodsko – V Základní škole Komenského v Novém Městě nad Metují připravili prostory pro školní knihovnu a počítačovou učebnu z nevyužívané části školního bytu. „Zatím šlo pouze o stavební úpravy, vybavení se bude pořizovat později," říká vedoucí odboru školství novoměstského městského úřadu Václav Kupka. Na Základní  škole Krčín zase odstranili vlhkost ve školní jídelně. Podřezání a izolace budovy přišla na zhruba sto tisíc korun.

V Broumově má Základní škola Masarykova  šestatřicet zbrusu nových velkoplošných oken na pavilonu, a to za zhruba 400 tisíc korun. V broumovské Základní škole Hradební zase vyměnili hlavní elektrorozvody včetně rozvaděčů. Celkovou rekonstrukci budovy zahájili v Domě dětí a mládeže Ulita Broumov. „Akce byla zahájena v červenci.  Předpoklad ukončení je do dubna 2014, většina volnočasových aktivit bude přesunuta do druhé budovy, kterou Ulita od města také užívá," uvedl broumovský místostarosta Kamil Slezák.

Přibyla školka!

Orlickoústecko – Asi dva a půl milionu korun letos město Česká Třebová investovalo do prázdninových oprav školských zařízení. V Základní škole Habrmanova se ve dvou patrech měnila okna. Objekt postavený z červených režných cihel dostal nová vínová okna. I po výměně zůstal zachován ráz budovy z roku 1929, jejímž autorem je architekt Vojtěch Vanický, žák Jana Kotěry a Josefa Gočára.

Novinkou v Žamberku je soukromá mateřská škola, kterou založila firma Contipro díky podpoře Evropského sociálního fondu a pomoci partnerů Bühler CZ a ZEZ Silko. Školka Erudio, která sídlí na náměstí, se poprvé otevře v pondělí 2. září. Nabídne předškolákům individuální přístup, přítomnost rodilého mluvčího angličtiny, ale i nadstandardní výukové pomůcky a vzdělávání podle zásad směru Začít spolu.

S novými okny

Rychnovsko – Opravená základní škola čeká na žáky v Častolovicích na Rychnovsku. V létě prošla generální přestavbou. Mimo jiné dostala nová okna. „Mám z toho velkou radost. Konečně je budeme moci bezpečně otevřít a větrat," těší se ředitelka Alena Bačíková. Děti se podle jejího názoru do opravené školy těší. „Samy mi to říkaly," popisuje ředitelka. Veškeré úpravy a přestavby v interiéru jsou už hotovy a ve škole se uklízí. Prvních pár týdnů po začátku školního roku se bude ještě pracovat v okolí budovy a také na jejím kabátě. „Chod základky to však nenaruší," dodává Alena Bačíková.

Modrá je dobrá

Trutnovsko – Nejvýraznější změnou v Základní škole Žacléř je nová podlaha velké tělocvičny. Práce finišují tak, aby se začátkem roku bylo vše hotové. „Změna bude patrná na první pohled, místo starých parket tu bude moderní modrý povrch Tarkett Omnisports z Francie. Základní velikostí je rozměr tenisového kurtu, se světlým vnitřkem a tmavým okrajem. Došlo i k úpravě přísálí," řekl ředitel školy Karel Ševčík. Prostředky se podařilo sehnat díky přeshraniční spolupráci s polskou školou v Lubawce. „Z celkové sumy dostaneme zpátky polovinu," uzavírá  starosta Žacléře Miroslav Vlasák.

zpravodajové Deníku