Prvního stupně, tedy povodňové bdělosti dosahovaly během čtvrtka například řeky Metuje, Divoká i Tichá Orlice, Cidlina či Labe. Ve Stanovicích na Trutnovsku se Labe dokonce dostalo podle údajů ČHMÚ před 15:00 až na třetí stupeň, tedy povodňové ohrožení.

Během rána 4. února Povodňová komise města Dvůr Králové nad Labem vyhlásila 2. stupeň povodňové aktivity – stav pohotovosti, a to na Žirecko-Podstránském potoce v profilu Dvůr Králové nad Labem – Žireč. „Ráno dosáhla hladina potoka 80 centimetrů, což odpovídá druhému stupni povodňové aktivity, a během dne ještě o několik centimetrů stoupla,“ uvedl Jan Jarolím, starosta Dvora Králové nad Labem, a dodal: „Zatím nemáme nahlášené, že by voda napáchala nějaké škody. Navíc přestalo pršet a hladina potoka dále nestoupá. Situaci však stále monitorujeme.“

"Během dne by se již žádné srážky vyskytnout neměly," uvedl ve 13:00 pro ČTK Jiří Petr z dispečinku Povodí Labe. "Průtoky v tocích v zasažených oblastech budou během zbytku dne na poklesu, který může být ve večerních hodinách zpomalen v důsledku méně výrazného tání sněhové pokrývky. Kulminace na zasažených tocích se budou posunovat na níže položené úseky vodních toků," uzavřel.

Laboratorní vyšetření na covid-19 v trutnovské nemocnici metodou PCR.
FOTO: Koronavirus na Trutnovsku? Vysokým ohniskem je aktuálně věznice v Odolově

V Královéhradeckém kraji zvedla voda na hodnoty prvního povodňového stupně také v Čermné nad Orlicí. A to už ve čtvrtek ráno, kdy hladina Tiché Orlice překročila výšku 180 cm. Do odpoledních 17 hodin pak stoupla o dalších dvacet centimetrů. K dosažení druhého stupně tak chybělo necelých půl metru. Už od dopoledne pak Centrum dopravních informací upozorňuje na zaplavenou silnici u Černilova na Hradecku.