Nemohou získat pozemky pro budoucí výstavbu, vypořádat majetkové poměry s církví nebo získat dotace na úpravy obecního majetku. Mnohé východočeské obce se kvůli zablokovaným poměrům rozrůstají nepravidelně.

„Mezi zastavěnými zónami vznikla jakási proluka nedořešených pozemků. Máme o ně zájem, jsou v rozvojovém území, ale nemůžeme je odkoupit a zasíťovat," řekl nedávno  starosta Horního Jelení na Pardubicku Petr Tupec.

Problémy se zablokovanými pozemky jsou známé především Lázně Bělohrad na Jičínsku, které právě v sousedství lázeňské části léta marně usilují o prodej dvouhektarové parcely k výstavbě sídliště 25 rodinných domů. K lokalitě už jsou navíc zavedené inženýrské sítě, odblokování pozemků by pomohlo i k vyřešení dopravního napojení lázeňského areálu. Na opačné straně města je zase v plánech zanesené koupaliště.

„Sice jsou oba pozemky v listu vlastnictví vedené jako naše, ale do vyřešení restitucí s ním nesmíme nijak nakládat. Na části nyní zemědělci mají pole, na zbytku se jen seká tráva nebo tam v létě parkuje cirkus," řekl starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.

„Jsem za schválení restitucí po dlouhých 13 letech beznaděje a marných snah velmi rád. Teď ještě doufat, že to projde i Senátem," dodal Šubr.

Sebranice na Svitavsku zase mají na pozemcích připadajícím na církevní restituce dětské hřiště. „Kvůli tomu nemůžeme dostat dotaci na opravu zázemí, hlavně kabin," uvedla starostka Lenka Karalová. Na dalších blokovaných pozemcích by chtěla obec postavit tělocvičnu a poskytnout je pro výstavbu rodinných domů. S katolickou církví sice jednala o budoucí smlouvě, ale do vyřešení problému zákonem je vše stále v patové situaci.

V Sezemicích a Býšti na Pardubicku stojí na historických pozemcích církve mateřské a základní školy a sportoviště. Býšť musí platit ÚZSVM, který nyní pozemky spravuje, nájemné a má blokovanou investiční činnost v budovách a možnost žádat o jakéhokoli dotace.

Letité neřešení církevních restitucí trápí také další obce, například Potštejn, Pohoří či Lično na Rychnovsku. Problémy má také Solnice či Dobřany a další.  „Pozemky církve se nacházejí v centru obce, církev je nevyužívá, ale nám to komplikuje rozvoj. Třeba bychom chtěli rozšířit jednu z cest, ale zasáhlo by to církevní pozemek," řekl starosta Českého Meziříčí na Rychnovsku Milan Žďárek.