Konec slibů, chceme činy! Pod tímto heslem vyzývají pořadatelé ze Spolku obchvatu Náchoda k zítřejší blokádě dopravy na přechodu u oboustranné autobusové zastávky v Malém Poříčí, který se nachází 200 metrů za vlakovou zastávkou ve směru na Hronov.

„Důvodem jsou nesnesitelné životní podmínky lidí žijících podél této silnice, po které jezdí 10 tisíc vozidel za den,“ řekl předseda spolku Jan Chaloupka, proč se blokáda koná, a nastínil i průběh akce.

„Řekneme si, proč se protest vůbec koná, připomeneme si bezpečnostní pokyny a zhruba v 16:05 až 16:20 zablokujeme dopravu. Samozřejmě že záchrannou službu, hasiče ani policii blokovat nebudeme,“ uvedl k úterní blokádě Jan Chaloupka.

Poslední blokáda dopravy se na stejném místě konala před více než třemi lety - 18. září 2015. Od té doby se toho podle Chaloupky moc neudálo, a tak je podle jeho slov potřeba opět se připomenout.

„Byli jsme vůči kraji dost dlouho shovívaví. Bývalý hejtman nám toho nasliboval a výsledek je nula. Vidíme velký problém v tom, že zatímco obchvat Náchoda pokročil velice slušným tempem, tak přeložka mezi Bělovsí a Velkým Poříčím, která má být v podstatě pokračováním obchvatu, se dnes nijak nehýbe.

Hrozí, že bude obchvat vybudován dříve než tato přeložka, a může dojít k jeho znehodnocení tím, že nebude mít dobré napojení ve směru na Hronov a Broumov,“ vysvětlil Chaloupka problém, na který chtějí blokádou silnice obyvatelé Malého Poříčí upozornit.

„Prosíme řidiče, aby měli pochopení, nenadávali účastníkům blokády a v horším případě do nich nenajížděli. Oba případy se v minulosti již staly. Uvědomte si, že zároveň kromě zlepšení životních podmínek občanů bojujeme i za vaši bezpečnou a rychlou dopravu na tomto úseku v blízké budoucnosti,“ připomíná všem šoférům Jan Chaloupka.

O připravované blokádě vědí i policisté. „Blokáda byla pořadateli předem nahlášena a víme o ní. Budeme její průběh na místě monitorovat,“ uvedla tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.