Zejména kvůli nenaplněným kapacitám některých škol schválili krajští zastupitelé na začátku prosince takzvanou optimalizaci. Ta na jedné straně znamená slučování škol, na druhé i proměnu a omezení nabídky oborů. Změny se dotknou i rychnovské Vyšší odborné školy a Střední odborné školy.

O příštího školního roku přestane nabírat žáky do prvního ročníku především takzvaných službových učebních oborů. Těmi jsou prodavač či kuchař. Další první ročníky se neotevřou ani u maturitních oborů gastronomie a obchodník. V neposlední řadě skončí i možnost nástavbového studia v oboru podnikání.

Světlou výjimkou, která se vymkne trendu omezování oborů, bude nově nabídka studia specializace na operátora logistiky. Otevření tohoto oboru si vyžádal především fakt, že tato profese je na Rychnovsku pro zaměstnavatele velmi žádaným zbožím.

„Na zhodnocení tohoto rozhodnutí si budeme muset počkat. Jako negativum vnímáme zmenšení nabídky oborů pro děvčata,“ uvedla ředitelka rychnovské průmyslovky Dana Havranová s tím, že naopak velké očekávání vzbuzuje právě nový obor operátor logistiky. Své uplatnění by v něm mohly podle vedení školy najít právě i dívky.

„Dále nás mrzí zrušení oboru kuchař – číšník, protože žáky v tomto oboru připravujeme opravdu kvalitně, je o ně zájem a podíleli se i na doplňkové činnosti školy v oblasti přípravy rautů, které byly vyhlášené“ dodala Dana Havranová.

I průmyslovku trápí pokles zájmu

Vedení Královéhradeckého kraje přistoupilo k takzvané optimalizaci zejména kvůli dlouhodobému nenaplněných kapacit ve školách.

„V tomto má kraj pravdu, ani kapacita naší školy není naplněna. Stejně to bylo i u rušených oborů,“ řekla Dana Havranová s tím, že výjimkou je již zmiňovaný obor kuchař – číšník, jehož kapacitu se dařilo naplnit. Chybět bude zejména zdejším podnikatelům, kteří se jeho zachování snažili podpořit peticí.

„Jeho ztráta mrzí i nás,“ dodala ředitelka Dana Havranová.

Optimalizace v Královéhradeckém kraji znamená i sloučení 21 školských zařízení. Nově vznikne deset větších celků.