Po něm se přesunula na Nový Zéland, kde v sobotu absolvuje další mítink ze série Worldloppet, závod Merino Muster na Jižním ostrově na Sněžné farmě u města Wanaka. Na běžkařském dobrodružství zažívá nečekané situace. Na startu v Austrálii jim pořadatelé přibalili opalovací krém s ochranným faktorem 50, v údolí Mount Beauty je pobavili klokani, hopsající po golfovém hřišti.

Do australské stopy vyrazilo více než tisíc lyžařů z 24 zemí a zúčastnilo se největší mezinárodní lyžařské akce na jižní polokouli. Vrchlabáci zvládli nejdelší trať 42 kilometrů. „Ve Falls Creek má australské běžecké lyžování svoji základnu a díky skvělým sněhovým podmínkám se mohlo závodit na nezkrácené trati. Běželi jsme dva okruhy na 26 a 16 kilometrů,“ popisoval z místa dění jeden z členů výpravy Vladimír Matějka.

„Problémy nám trošku dělala vysoká nadmořská výška, na kterou nejsme zvyklí. Naše časy a umístění víceméně odpovídají našim plánům, tedy skončit do dvou třetin startovního pole. Výborně zajel Radek Mejznar,“ uvedl.

Mejznar skončil z 256 běžců na 93. místě, když 42 kilometrů zvládl v čase 2:45:58 hod. Tomáš Matějka byl na 153. místě v čase 3:13:47 a Vladimír Matějka celkově 177. v čase 3:33:44. Vyhrál, již počtvrté na Kangaroo Hoopet, švýcarský reprezentant a olympionik Valerio Leccardi. Mezi ženami zvítězila australská reprezentantka původem ze Slovinska Barbara Jezeršek, účastnice dvou olympijských her.

„Až na výjimky to byli ve startovním poli všichni opravdu výborní lyžaři a závodníci se spoustou natrénovaných kilometrů. Přece jen takhle daleko se nejede nikdo jen projet a když už závodí, pak na vysoké úrovni,“ uznal Vladimír Matějka a přidal zajímavé zážitky od protinožců. „Cestou na závodní tratě jedete eukalypto-palmovým lesem a dole v údolí normálně trháte ze stromů citróny. A klokani okupují golfové hřiště. To u nás nezažijete. Počasí nám vyšlo nadmíru. Pořadatelé věděli, proč přibalují každému závodníkovi ke startovnímu číslu i opalovací krém s ochranným faktorem 50.“

Na Novém Zélandu, v základně národního parku Mt. Aspiring, který je sídlem řady profesionálních sportovců a olympioniků, se v sobotu zapojí do běžkařského maratonu také další členové vrchlabské výpravy. Jedenasedmdesátiletý Rudolf Špicar může zkompletovat sbírku všech dvaceti závodů ve dvaceti zemích světové série a získat titul Global Worldloppet Master. Pyšní se jím pouze 25 lyžařů na světě.