Pane proděkane, působíte na filozofické fakultě. Jaká je Vaše specializace, čím se konkrétně profesně zabýváte?
Zabývám se výukou dějin 20. století, především československých a evropských. Specializuji se též na dějiny Skandinávie a dějin čs. exilu po roce 1948.

Co jako historik říkáte na vyjádření Andreje Babiše, kdy prakticky popřel holokaust?
Výrok jsem autenticky neslyšel. Pokud někdo popírá existenci holokaustu, tak je to naprosté zvěrstvo. Popírání holokaustu je trestný čin!

Četl jste on-line rozhovor 
s lídrem ANO paní Dostálovou? Co říkáte na její prohlášení o dostavbě D11?
Rozhovor s paní Dostálovou jsem četl a nestačil jsem se divit. Dostavbu D11 velmi poškodili právě ministři za Hnutí ANO, Ťok a Brabec. Problémy s posudkem vlivu stavby na životní prostředí tzv. EIA musel v Bruselu 
u předsedy Evropské komise řešit premiér za ČSSD Sobotka, kterému se podařilo vyjednat výjimku, a proto stavba může intenzivně pokračovat. Dostavbě D11 Hnutí ANO zatím nijak nepomohlo, přestože tvrdí opak, je to smutné.

Říkáte, že zabráníte privatizaci nemocnic a redukci tratí. Vždyť u nás nic takového nehrozí, ne?
Toto hrozí a již to nastalo. Ministr dopravy za Hnutí ANO privatizaci tratí zahájil, nechal soutěžit první výdělečné tratě zvlášť, což povede k tlaku na ty méně využívané a ekonomicky nerentabilní a tedy k tlaku na jejich rušení. Prostě vybírá rozinky z koláče a lukrativní tratě soutěží zvlášť, na což doplatí občané. Tato situace nastala na Slovensku.
Z hlediska zdraví zastáváme tezi, že ZDRAVÍ NENÍ ZBOŽÍ!! Na zdraví by se nemělo vydělávat, a proto je zásadní garance zachování rozsahu poskytované zdravotní péče v celém kraji. Prodejem přijdeme o možnost ovlivnit, jaká oddělení zde budou. Jistoty, které máme, si uvědomíme, až když je ztratíme.

Jak vnímáte snahu některých stran profitovat na tématu migrace. Vždyť tu žádní migranti nejsou a ani k nám nechtějí. Nebylo by dobré to lidem hlasitě říci, ať se nenechají strašit?
Nelegální migranti u nás nejsou. Uprchlíci z rizikových zemí k nám rozhodně nechtějí, jsou pod vlivem pohádek o úžasné a bohaté Evropě. To, že téma migrace zneužívají jiné politické strany a hnutí, ukazuje jejich neschopnost a neochotu se věnovat běžným problémům občanů této země 
a kraje.

Hejtmanská funkce je hodně 
o komunikaci s městy a obcemi. Hodně starostů bude jistě i v zastupitelstvu. Máte i Vy nějakou zkušenost z komunální politiky?
Působím v zastupitelstvu a radě Hradce Králové. Čtyři roky jsem byl krajským zastupitelem. Komunikaci mezi krajem, městy a obcemi je zásadní pro další úspěšný rozvoj kraje.

Kompletní on-line rozhovor si můžete pročíst NA TOMTO MÍSTĚ.