Výstavba Malých lázní se na přelomu listopadu a prosince přehoupla do závěrečné fáze. Kolonáda, instalace nových pítek, venkovní relaxační lázeň, usazení odarsenovacího zařízení v úpravně vody – to všechno už je hotovo a projekt radnice jde pomalu do finále. "Zase jsme o kousek blíže k našemu cíli.  Instalace pítek na kolonádě je hotová, zbývá dokončení venkovních úprav, instalace osvětlení a dovybavení vnitřních prostor. Už se to blíží," uvedl na svém facebookovém účtu náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka.

Do nově vznikajících lázní zavítal při své nedávné návštěvě Náchoda i senátor Parlamentu ČR a náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové Jaroslav Malý. V Bělovsi si prohlédl nové vrty, úpravnu vody, stavbu Malých lázní a ochutnal novou minerálku, která již 15. prosince bude zpřístupněna veřejnosti v zimním pítku na nové kolonádě. „Po 23 letech tak opět do Bělovsi vracíme lázeňství. Je to historický okamžik,“ nešetří nadšením náchodský starosta Jan Birke.

15. prosince od 13 hodin si v Malých lázních budou moci lidé ochutnat novou minerálku.
Lidé mohou vybírat jména pro běloveskou minerálku

Senátor Malý si pochopitelně nenechal ujít příležitost okoštovat podzemní vodu. „Jsem opravdu mile překvapen vynikající chutí nové minerálky. Díky obsahu oxidu uhličitého je skutečně ostrá. Velký potenciál vidím právě v možnosti využití přírodního zdroje léčivého plynu, což je mimořádný artikl a já přeji Náchodu, aby se to v lázeňství do budoucna uplatnilo,“ uvedl Jaroslav Malý.

Vybírat jména pro minerální vodu mohou lidé do 8. prosince do 21.00 hodin prostřednictvím internetu z těchto názvů: Metujka, Náchodka, Dobrošovka, Běloveské bublinky, Běloveska, Bělka, Janka, Hronka, Běla, Vostrá.

Jaké ponesou minerální prameny jméno má aktuálně v rukou veřejnost. Dva vrty, které vzešly z úspěšného geologického průzkumu ve zřídelní oblasti Běloves již svá jména mají (Běla a Jan) a nyní na svůj křest čekají také minerální vody. Na podzim loňského roku bylo z více než 400 tipů veřejnosti vybráno deset jmen, z nichž nyní v elektronické anketě na webových stránkách Města Náchoda budou vybrána dvě s největšími sympatiemi. „Jednu z minerálek, která poteče z vrtu Jan do zimního pítka, slavnostně požehná děkan Římskokatolické církve právě v neděli 15. prosince ve 13 hodin,“ prozradil Náchodský starosta, kdy nadejde očekávaný okamžik. Zbývajících 12 pítek, ze kterých potečou již obě minerální vody, bude zprovozněno při zahájení lázeňské sezony v dubnu příštího roku.

Staré lázně dál chátrají

Zatímco projekt výstavby Malých lázní se blíží svému úspěšnému završení, tak situace původních a dlouhé roky neutěšeně chátrajících starých lázní se zatím nijak viditelně nemění. Jedinou změnou je změna majitele, kterým se před několika týdny stala akciová společnost Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník. „Pro Náchod je to po mnoha letech a řadě nepovedených majetkových převodů rozhodně dobrá zpráva, že novým vlastníkem jsou lidé, kteří v oboru lázeňství dlouhodobě podnikají a jeho rozvoji se věnují,“ věří starosta Jan Birke, že konečně skončí období nesplněných představ a slibů. „Nyní s majiteli intenzivně jednáme o možnostech budoucí spolupráce s městem Náchod, abychom se informovali o svých záměrech a případně, pokud to bude možné, je mohli skloubit. Jde nám všem přeci o společnou věc - po dlouhých 23 letech oživit a rozvíjet lázeňství v Náchodě-Bělovsi.“

Mýtná brána - Ilustrační foto
Rozjezd mýtného systému je v očekávání kolon kamionů

Jiří Řezník