Ten nyní stojí zakonzervovaný v hangáru v Moravské Třebové na Svitavsku. Před lety byly tři tyto stroje zakoupeny pro národní reprezentaci.

„Stačí jen malá pomoc a můžeme začít vyhrávat národní i světové soutěže," uvedl akrobatický pilot Marek Hyka, který je „tváří" celého záměru. Hyka je několikanásobný medailista z národních i mezinárodních soutěží a člen reprezentace Česka v letecké akrobacii. Podle něj už není aktivní generace pilotů, kteří se strojem létali, a mladší měli jiná letadla.

„Tím se stalo, že se tyto nádherné stroje pro vrcholnou kategorii odstavily. Postupem času některé součástky potřebují obnovu. Já jsem první pilot, který by opět reprezentoval republiku na tomto letadle," dodal Hyka.

Na získání potřebných 250 tisíc korun na opravy a provoz byla vypsána veřejná sbírka, dosud se sešlo asi 46 tisíc korun. „Zapojení veřejnosti není jen o penězích, ale chce také lidi získat jako fanoušky, kteří se účastní našich akcí a mají o leteckou akrobacii zájem. Zatím se to daří," řekl Hyka. Příznivci si mohou vybrat z několika balíčků na podporu letadla, od nejlevnějšího za 100 korun přes další s drobnými dárky až po nejdražší za 8900 korun, za což získají desetiminutový let v letounu SU-29. Další peníze by měli poskytnout sponzoři i vlastní členové.

Kromě mistrovství světa ve Francii by se stroj Suchoj SU-31M měl objevit i na dalších akcích v tuzemsku. Počítá se například s účastí na letecké přehlídce CIAF v září v Hradci Králové.