„Zájem o členství vzrostl v posledních týdnech skutečně několikanásobně. Zhruba od prvního kola prezidentských voleb nám přišlo kolem 50 zájemců s přihláškou," potvrdil místopředseda pardubické krajské organizace SPO – Zemanovci Roman Doležal.

Pokud by strana všem zájemcům po pohovorech vyhověla, rozrostla by se její členská základna o nebývalou čtvrtinu. „Chceme se rozšiřovat, hlavně na Svitavsku a Orlickoústecku bychom rádi založili další místní organizace," dodal Doležal. Nyní má SPOZ v Pardubickém kraji 14 buněk. V Královéhradeckém kraji je nápor nových uchazečů obdobný.

Není to ostatně nic neobvyklého. Zemanovci po úspěchu jejich prezidentského kandidáta „jedou" a nabalují se na ně jak opravdoví nadšenci, tak bezskrupulózní kariéristé, kteří cítí výtah k moci a penězům. Stejně jako kdykoliv v historii jiných stran.

Velké strany ztrácí

Těm zavedeným partajím, které raketový vzestup počtu členů zaznamenaly v 90. letech, jako ODS či ČSSD, v posledních letech základna naopak řídne. Ačkoliv se funkcionáři snaží dělat svým stranám reklamu a tvrdí opak.

„Nikdo nepřizná, že jeho značka je špatná. Můžu přitom jmenovat příklady místních organizací velkých stran, kolik zde odešlo členů. Lidé jsou stranickou politikou čím dál znechucenější a celkově nemají zájem se v ní angažovat. Ale u Zemanovců je momentální boom zcela pochopitelný," podotkl politolog Jiří Štefek.

Vedle SPOZ nyní přibývá adeptů o členství také TOP 09. I když ne tak masivně.

„Přišlo nám asi deset procent přihlášek, vesměs až po druhém kole prezidentských voleb. Pokud budou všichni po osobních pohovorech přijati, znamenalo by to pětiprocentní nárůst počtu členů," uvedl manažer TOP 09 v Pardubickém kraji Ondřej Müller.

Ostatní strany jsou naopak rády, že mají členský kádr aspoň stabilní, pokud vysloveně neklesá.

Komunisté vymírají

Nejvíc se do odpovědi zamotal mluvčí strany LIDEM Miloš Skácel. Včera se snažil tvrdit, že „členů postupně přibývá" a že „každý den chodí do deseti přihlášek". Na výtku Deníku, že to by po osmi měsících fungování strany znamenalo, že by měla mít už několik tisíc členů, nikoliv současných 150, už přesvědčivě reagovat nedokázal. „Proces přijímání je vícestupňový a postupný," vysvětloval Skácel.

Nejrychleji ubývají členové komunistům. Zatímco jejich voličská základna zůstává stabilní, členové rychle vymírají. „Jejich věkový průměr je kolem 70 let. Na druhé straně nám ovšem přibývá hodně nových členů, jejichž věkový průměr konkrétně na Pardubicku je 36 let," pochlubil se tajemník pardubické krajské KSČM Jiří Březina.