Přestože za posledních sedm dní ubylo v regionu zhruba 2400 aktivních případů, vyhráno ještě zdaleka není. Index rizika je v kraji jeden z nejvyšších v republice. A liší se i mezi jednotlivými okresy. Hodnota na Jičínsku dokonce odpovídá nejvyššímu pátému stupni pohotovosti v nedávno zavedeném protiepidemickém systému (PES).

Před přehnaným optimismem varoval na své páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Data z Královéhradeckého kraje jeho slova bohužel potvrzují. Na rozdíl od jiných částí země se zde totiž situace lepší jen velmi pomalu. Například průměrná pozitivita testů byla v tomto týdnu dokonce vyšší než v týdnu předchozím. Zdviženým prstem signalizujícím riziko je podle ministerstva zdravotnictví také vysoký podíl případů u seniorů.

Omezení počtu nakupujících na 1osobu na 15 metrů čtverečných
OBRAZEM: Hradečtí zákazníci se v obchodech přizpůsobují novým nařízením

Aktuálně je každý čtvrtý nakažený člověk v kraji starší 65 let. Vyšší podíl seniorů mezi nakaženými má z celé země jen kraj Vysočina. Podle ministerstva sice v kraji postupně ubývá hospitalizovaných, ale vzhledem k výraznějším záchytům případů domovech pro seniory je zde trvající rizikový potenciál zhoršení situace. Právě u nakažených seniorů je totiž pravděpodobnost potřeby hospitalizace výrazně vyšší než u mladších lidí.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je u věkové kategorie 65 + pravděpodobnost, že budou mít tito lidé těžký průběh onemocnění asi 30 procent. Žádnou velkou úlevu zatím nepociťují ani zdravotníci. Celkově je v kraji hospitalizováno asi 380 pacientů s onemocněním covid-19. Skoro o stovku méně než při vrcholu pandemie začátkem listopadu. "V krajských nemocnicích počet hospitalizovaných pacientů klesá velmi pozvolna, stále nám také chybí velký počet zdravotníků.

Aktuálně je to 320, což je dokonce o 50 více než minulý týden," řekla Deníku mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová. Pouze mírný pokles hlásí i hradecká fakultní nemocnice. Tam se podle mluvčího Jakuba Sochora snížil počet hospitalizovaných na 130. Začátkem měsíce jich bylo 150. O několik desítek také ubylo nepřítomného personálu, přesto stále v nemocnici chybí více než 300 zdravotnických pracovníků.

Hokejový stadion v Hradci Králové
Hokejisté dostanou nové zázemí za 50 milionů korun. Hotel zatím počká

Všechna výše zmíněné data jsou důvodem toho, že zatímco Česká republika je v systému PES na indexu rizika 62 a třeba Praha dokonce na hodnotě 44, Královéhradecký kraj je na hodnotě 68. Ještě ve čtvrtek byl dokonce na čísle 72 a větší riziko tak hlásily pouze sousední kraje Pardubický a Liberecký.

Rozdíly jsou i mezi jednotlivými okresy. Zatímco Náchod a Trutnov, které patřily ještě začátkem listopadu mezi nejrizikovější okresy v zemi, jsou na hodnotě 62, tak dlouho klidný Jičín je nyní na čísle 77. Taková hodnota dokonce odpovídá nejvyššímu 5. stupni v systému PES. Podle ministra Blatného ale až do třetího stupně bude rozvolňování plošné, rozdíly mezi regiony tak zatím neznamenají jiný stupeň opatření.