Oba kraje  přitom v počtu vykradených rekreačních objektů patří v rámci Česka spíše k podprůměru.

Zabezpečení se chatařům vyplatí

Právě nyní, kdy lidé chaty pomalu opouštějí, začínají zlodějům žně. Sezona vykrádačů  chat  začíná v říjnu, kulminuje v zimních měsících a končí v květnu, kdy se lidé do chat a chalup opět vracejí. Proto se vyplatí objekty před zazimováním řádně zabezpečit.

Odborníci připouštějí, že „opevnění" chaty sice přináší nutnost určitých investic, ale připomínají, že tato opatření mohou ochránit nejen majetek, ale i psychickou pohodu a pocit bezpečí, což je snad ještě důležitější.

„Může se jednat řádově o tisíce, u náročnějších o pár desítek tisíc korun, ale takto pořízené bezpečnostní prvky vám nějakou dobu vydrží," říká Jan Hrnčíř, specialista na zabezpečovací systémy ze společnosti Assa Abloy, která je známá výrobou zámků FAB.

Zloděje mohou odradit pevné dveře, protože ví, že by s nimi měl moc  práce. Podobný zastrašující efekt mívá i vysoký plot, přes který se s ukradenými věcmi špatně prchá.

Důležité jsou dveře a zámek

Dveře jsou zpravidla tím prvním, na co se zloději při pokusu vniknout do chaty zaměří. Kvalitní pevné bezpečnostní dveře by jim však měly odolat.

„Jak dveře, tak kování a vložka v nich by měly mít příslušnou certifikaci a odpovídat minimálně bezpečnostní třídě 3," upozorňuje  Jan Hrnčíř.

Takové dveře jsou nejen odolné proti vysazení, ale jejich vložka odolá i pokusům o odvrtání, planžetování nebo bumping. Třetí třídu bezpečnosti navíc vyžadují pojišťovny.

Také zárubně by měly být tak pevné, aby nešly roztáhnout. Dveře by se měly otevírat dovnitř, aby zloděj neměl přístup k pantům.

„Doporučuji celou chatu a přístupové dveře vyfotit, zajít k certifikovanému zámečníkovi, a ten vám podle fotky řekne, jaké kování a zámek pořídit, abyste riziko vykradení snížili na minimum," doporučuje Jan Hrnčíř.

Za půl milionu
Před rokem policie zadržela čtveřici mužů, kteří byli podezřelí, že se vloupali do osmnácti chat a chalup na Jičínsku, Liberecku a Trutnovsku a majitelům ukradli věci nejméně za půl milionu korun. Ukradené předměty prodávali prostřednictvím překupníků převážně na burzách v Praze. Při domovních prohlídkách u nich kriminalisté zajistili mimo jiné několik obrazů, hodiny či křovinořezy.
Stejnou škodu způsobil před časem majitelům šestnácti chat na Svitavsku osmatřicetiletý muž, který tam dojížděl z Brněnska. Ten však kradl sám.

Nezapomeňte na okna a kůlnu

Vedle dveří jsou kritickým místem chaty i okna. Stačí jedno z nich rozbít kamenem – a cesta je volná. Dobré je zabezpečit je pevnými uzamykatelnými okenicemi nebo mřížemi, ideálně na vnitřní straně.

„Pokud vám vadí zkažený výhled, lze použít takzvané nůžkové mříže, které lze vytahovat a stahovat, popřípadě bezpečnostní fólii, která zabraňuje vysypání rozbitého skla," radí Jan Hrnčíř.

K chatám a chalupám tradičně patří kůlny, kde se skladuje nářadí. Také tyto objekty by měly mít pevné dveře s kvalitním zámkem. Právě v kůlnách a dílnách totiž zloděj může objevit další nářadí, kterým může škodit a ničit. A jestliže tam nalezne třeba motorovou pilu nebo sekačku, určitě nebude mít s jejich prodejem problémy.

„Nabízí se využít visací zámky vyšších řad, které jsou běžnými prostředky jen těžko poškoditelné," říká Jan Hrnčíř. Podle něj je však stejně důležitá i kvalitní a dobře uchycená petlice. Zámky s petlicemi se již prodávají jako komplet a zámečník vám ohledně instalace poradí.

Závory a petlice doplní alarm

Od dob závor a petlic technika přece jen pokročila. Na svou chatu můžete nainstalovat i různá elektronická poplašná zařízení, která v případě narušení spustí alarm, pošlou vám SMS zprávu nebo – pokud jsou napojeny na pult centrální ochrany – rovnou upozorní bezpečnostní službu.

Královéhradecký kraj
rok              počet krádeží v chatách            škoda         objasněno případů
2011                         248                            2,1 mil. Kč                 95
2012                         217                               3 mil. Kč                 63
2013                         252                             3,3 mil. Kč                79
2014*                       146                               2 mil. Kč                 45
*)v době od 1. ledna do 31. srpna   (Zdroj: Policie ČR)

Pardubický kraj
rok               počet krádeží v chatách          škoda          objasněno případů
2011                         163                           2,1 mil. Kč                  54
2012                         175                           2,8 mil. Kč                 50
2013                         167                           2,5 mil. Kč                 50
2014*                       108                           1,2 mil. Kč                 24
*) v době od 1. ledna do 31. srpna   (Zdroj: Policie ČR)