Do Pardubického kraje  včera sněžení podle silničářů přicházelo ve vlnách. „První vlna zasáhla Pardubicko kolem čtvrt na sedm, a tak jsme do terénu okamžitě vyslali všechny sypače," řekl Deníku Rostislav Šprinc z krajského dispečinku Správy a údržby silnic.

Náklaďáky uvízly na Suchém vrchu

Sníh postupně pokrýval silnice na Přeloučsku, Pardubicku a Hlinecku, druhá vlna, která následovala o něco později zasáhla Chrudimsko, Svitavsko a zejména Orlickoústecko.  „To už jsme věděli, že intenzita sněžení bude velká, a tak jsme na to jednotlivá střediska připravovali," uvedl Rostislav Šprinc. Odhadl, že za hodinu přibyly na silnicích asi dva centimetry sněhu.

Podle silničářů byla včera nejhorší situace na Lanškrounsku a Žamberecku, své si užili také řidiči, kteří museli jet přes Suchý vrch, kde nákladní auta zůstala stát v kopci na jedné i na druhé straně. „Sypače tam jezdily, ale intenzita sněhových srážek byla příliš vysoká," konstatoval Rostislav Šprinc.

Už víkend prověřil, jak jsou silničáři na letošní zimu připraveni. Sněžení a občas namrzlé silnice komplikovaly dopravu na horách i v nížinách.

„V průběhu soboty a neděle vyjely sypače na Trutnovsku, Jičínsku, Náchodsku a v Orlických horách. Na horách napadl sníh do pěti centimetrů," informoval náměstek královéhradeckého hejtmana a radní pro dopravu Karel Janeček.

Podle informací Královéhradeckého kraje mají zdejší silničáři k dispozici 115 sypačů s radlicemi, 50 nakladačů a 15 sněhových fréz., které mohou v případě potřeby okamžitě vyrazit na silnice.  V kraji bude během zimy nepřetržitě sloužit celkem 15 dispečerských stanovišť.

Policisté a hasiči v pondělí vyjížděli k řadě dopravních nehod, na nichž se podepsalo počasí, zejména kluzké silnice. Bourala osobní auta i náklaďáky. „První sníh, to je překvapení pro řidiče," komentovala to mluvčí hasičů Vendula Horáková.