Kraj nedávno oznámil, že v případě čtrnácti škol, které jsou na hranici existence, plánuje slučování. Školy mají problém s tím, aby naplnily kvótu 240 žáků v denní formě vzdělávání.

„Cílem optimalizace sítě středních škol je vytvořit silnější subjekty – školy, které budou schopny lépe čelit stále klesajícímu počtu žáků," uvedla mluvčí.

Sloučení škol by kraji navíc přineslo úspory. Většina se totiž neobejde bez dodatečné finanční pomoci kraje. „Už teď máme spočítáno, že na mzdy učitelům chybí celkem 20 milionů korun," sdělila krajská radní Táňa Šormová.

Peníze by ušetřilo také sloučení Gymnázia v Hostinném a Střední odborné školy a učiliště ve Vrchlabí na Trutnovsku, kde je budova gymnázia majetkem kraje a budova vrchlabské školy majetkem města.

Vedení kraje uvedlo, že nechce školy slučovat za každou cenu, ale že chce jít smírnou cestou a respektovat názory škol, měst i rodičů studentů.

Zastupitelstvo  mělo slučování projednat v dubnu nebo v květnu. Hejtman Lubomír Franc chtěl, aby rozhodnutí padlo nejpozději do měsíce a půl. Jinak by se totiž školy do září nestihly sloučit.