„Z nich přežilo jen 44 pacientů, což je necelých 12 procent. Problém je v tom, že dojezdové časy v našem kraji jsou osm minut, ale lidský mozek vydrží bez kyslíku čtyři až pět minut. Nedá se tak spolehnout jen na záchranku, ale u nemocného musí být někdo, kdo umí masáž srdce," vysvětluje nutnost osvěty Anatolij Truhlář, vedoucí lékař hradecké záchranné služby a předseda České resuscitační rady. Dodal, že lidé umírají na srdeční zástavu více než například na následky dopravních nehod.

Chtějí více osvěty

Proto se také zdravotníci rozhodli ukázat veřejnosti, že masáž srdce není nic těžkého. „Třeba jsem nevěděl, že nemusím sahat do krku, když má někdo zapadlý jazyk. Stačí mu zaklonit hlavu," pochvaloval si jeden z návštěvníků stanu, který vyrostl na Baťkově náměstí v Hradci Králové u příležitosti včerejšího Evropského dne záchrany života.

Záchranáři chtějí rozšířit povědomí lidí, aby se nebáli pomoci komukoliv, kdo se dostane do problémů. Laická resuscitace totiž zvyšuje šanci na přežití trojnásobně oproti případům, kdy není poskytnuta první pomoc žádná.

„Ideální by bylo kdyby se první pomoc vyučovala už v základní škole. Jedním z hlavních problémů je také, že lidé nepoznají srdeční zástavu," uvedl Anatolij Truhlář.

Druhým zádrhelem, který lidi odrazuje od masáže srdce, je obava, že masírovanému ublíží. To je podle záchranářů vyloučené. „I kdyby jste zlomili žebro, tak na to člověk neumře. Lepší je pokusit se o záchranu, než nedělat nic a dívat se, jak umírá," zakončil Anatolij Truhlář.