Ta ročně zpracuje 1700 litrů mléka, které pochází nejen od maminek, které rodí v hradecké nemocnici, ale také od dárkyň, které mohou mléko dovézt z domu. „Mléko může darovat každá matka, která plně kojí své dítě a má přebytky mléka. Nesmí kouřit, požívat alkoholické nápoje a brát léky, které se vylučují do mléka. Musí se podrobit testům na průkaz přenosných chorob, konkrétně infekce virem HIV a hepatitidy a na průkaz infekce syfilis," vysvětlil Pavel Měřička, vedoucí lékař Tkáňové ústředny.

Darujte mateřské mléko potřebným
Zájemkyně o darování se mohou přihlásit přímo u sester Mléčné banky na telefonním čísle 495 833 750. Sestry jim poskytnou všechny nezbytné informace 
a pokud se pro dárcovství rozhodnou, vyzvednou si v Mléčné bance příslušné tiskopisy k vyplnění.

Za litr mléka 70 korun

Dárcovství je bezplatné, což ale nevylučuje úhradu prokazatelných výdajů spojených s darováním. Ty jsou stanoveny vyhláškou z roku 1988 na 70 korun za litr darovaného mléka, pokud splňuje podmínky příjmu do banky.  „Tato částka již dávno skutečné náklady spojené s darováním nekryje," povzdechl si Měřička.  Dodal, že dárkyň má banka v současné době nedostatek.

Množství darovaného mléka není nijak limitováno. Podmínkou je, že dárkyně plně kojí svoje dítě. Je však vhodné, aby mléka bylo minimálně 250 mililitrů, což je jedna odběrová lahvička denně.

V bance pak mléko pasterizují a zmrazí. Před zmrazením  odeberou vzorky na ověření mikrobiologické nezávadnosti. Pak už může putovat k dětem, které je potřebují.

Mléko z banky je určeno především pro děti nedonošené nebo děti na jednotkách intenzivní péče. Hlavním spotřebitelem je Dětská klinika nemocnice.

Problém každé z pěti mléčných bank, které v republice fungují, jsou finance. „Dříve byly produkty mléčných bank  na seznamu biologického materiálu hrazeného pojišťovnami, ale od roku 2007 již nejsou. Banky plně financují nemocnice, které je provozují,což je finančně zatěžuje," dodal Měřička.