I když to na první pohled nevypadalo, ze zdánlivě nevolitelného osmnáctého místa se bývalý policista vyšvihl na druhou příčku. „Vzhledem k tomu, že jsme nepostoupili dva, ale pouze jeden do evropského parlamentu, tak to jako úspěch neberu,“ konstatoval Ondráček. Komunisté totiž celkově získali méně hlasů než před pěti lety. Místo tří mandátů jim připadl jediný. A ten zůstal stranické jedničce Kateřině Konečné.

Devětačtyřicetiletý bývalý policista dosud uspěl vždy u místních voličů. Opakovaně se stal trutnovským zastupitelem (od roku 2010), krajským zastupitelem (od roku 2012), a uspěl také ve volbách do poslanecké sněmovny (2013). Nyní získal v eurovolbách napříč republikou 10 894 preferenčních hlasů. „Asi je vidět moje práce,“ prohlásil.

K celkové porážce levice a nižšímu počtu křesel pro komunistickou stranu se nechtěl vyjadřovat. „Nejsem spokojený, ale beru to jako realitu,“ dodal.

Ondráček patří mezi poslance, kteří dokáží vyvolat reakce veřejnosti. Například jeho loňské zvolení předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů vyvolalo velké demonstrace. Lidem vadila jeho předlistopadová minulost. Jako člen policejního pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. Po čtyřech dnech Ondráček na předsednictví rezignoval.