„Nejčastěji lidé hlasovali pro hradecký přechod, ten dostal 3311 hlasů. Pro přechod v Náchodě se vyslovilo 1766 lidí. V Nové Pace to bylo  692 lidí a  Rychnov nad Kněžnou získal  561 hlasů. Trutnovský přechod byl vybrán odborníky z dopravní policie a BESIP," vysvětluje  mluvčí  skupiny ČEZ pro východní Čechy Jiří Kosina.

Kde budou nově osvícené přechody?
Hradec Král. - ulice A. Dvořáka
Náchod - Pražská ulice
Trutnov - ulice Na Struze
Nová Paka - Kotíkova ulice
Rychnov n. K. - Jiráskova ulice

O nové osvětlení přechodů se postarají právě energetici.

Statistika je neúprosná. Jen za první čtyři měsíce letošního roku se na vyznačených přechodech pro chodce stalo 368 dopravních nehod, při nichž se 59 lidí těžce zranilo  a čtyři zahynuli. „Bezpečnostním prvkem, který dokáže tuto smutnou statistiku až o dvě třetiny zlepšit, je právě kvalitní osvětlení," shodli se odborníci.

Například blízko hradecké ulice Antonína Dvořáka je SOŠ a SOU Vocelova. Proč se odborníci i laici vyslovili pro nové osvětlení? Jak se píše v poznámkách hlasování, je přechod vybaven signalizací pro přecházení, v době snížené viditelnosti je však světelná signalizace mimo provoz.

„Je to pro nás určitě dobrá zpráva. Nejde totiž jen o naše žáky, ale také například domov mládeže či firmy, které tu sídlí. Přechodem denně projdou stovky lidí a navíc je to komunikace se silnou dopravou. Bude jen dobře, když  dostane nové osvětlení. Možná by se mohly změnit i intervaly pro přecházení, ty jsou krátké," chválí nápad ředitel nedaleké školy Vladislav Košťál.