V Pardubickém kraji se letos soutěž kvůli malému počtu přihlášených neuskutečnila.

„Jsem tu na druhé koleji, je to práce našich IT techniků. Účastnili jsme se také loňského ročníku, kdy jsme skončili první," uvedl při slavnostním předávání ocenění Milan Kotrnec, starosta Broumova.

Ocenění za nejlepší elektronickou službu si, stejně jako v minulých dvou letech, odnesl Hradec Králové. Cenu letos získal za mapovou službu Bezbariérový Hradec, která handicapovaným usnadňuje pohyb po městě.

„Služba umožňuje především vozíčkářům zjistit z domova, kde jsou ve městě bariéry a kudy se jim pojede dobře. Výlet si tak mohou naplánovat dopředu. Doufáme, že už služba pomohla mnoha lidem," uvedl Martin Soukup, náměstek hradeckého primátora.

Všichni vítězové budou bojovat o umístění v celostátním finále. Jeho výsledky budou vyhlášeny v dubnu v Hradci na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě.

Soutěž Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a obcí se na celostátní úrovni koná od roku 1999. Ze vznikem krajů a větším zájmem pořadatelé později rozhodli o zařazení krajských kol.

Pardubické hejtmanství letos krajské kolo Zlatého erbu vůbec nepořádalo. „Přihlášku podaly jen tři města a pět obcí a vzhledem k počtu vítězů v každé kategorii by tak vyhrál každý," řekl mluvčí Pardubického kraje Jakub Rychtecký.

Jak to vidím: Rozum či pocit?

Při fotbalovém či hokejovém zápasu je jasné, kdo je vítězem. Záleží na počtu gólů v síti jednoho či druhého soupeře.

Jinak je tomu ovšem u soutěží, které hodnotí lidé na základě svých dojmů.

Organizátoři Zlatého erbu mě jakožto novináře oslovili, jestli bych se nechtěl podílet na bodování jednotlivých webů a služeb. Při své práci denně navštívím mnoho různých stránek samospráv, takže jsem neváhal.

Nešlo o život, takže doufám, že žádný ze zástupců měst a obcí se nebude trápit, že zrovna oni neuspěli. Výsledek totiž záležel na subjektivitě několika lidí.

Tak jsem hodnotil i já. Pohledem a srdcem. Součástí bylo i slovní hodnocení, které jsem využil k tomu, abych napsal, co se mi líbí a co ne. Doufám, že alespoň toto bude pro soutěžící přínosné.

jan.pruska@denik.cz