Po dobu uzavření kina fungovalo promítání v nedalekých Valdicích. Tady už program začátkem dubna skončil a nyní se technika stěhuje do Jičína.

Stavba spěje do finále. Před dokončením jsou obklady, akustické prvky v sále, pokládají se podlahy. Nová sedadla jsou ještě ve výrobě. A nás zajímá, kterým snímkem uvítají v Jičíně první návštěvníky.

„V novém Ráji začneme promítat na konci května. Máme několik variant, ale ještě nejsme plně rozhodnuti. Otevírací program zveřejníme v průběhu května na našem webu,“ tají své plány provozovatel kina Michal Miškovský.

Zajímá nás také, jaká byla návštěvnost kina během ročního promítání ve Valdicích. „Přesně podle našich odhadů a očekávání. S rozpočtem a předpokládanými tržbami jsme se prakticky trefili na desítky tisíc,“ chlubí se mladý muž.

Ve Valdicích odpromítali neuvěřitelných 601 představení, na které přišlo téměř devatenáct tisíc diváků. „Jsme moc rádi, že jsme kino přesunuli do Valdic a zachovali promítání i po dobu rekonstrukce. Velmi mile nás překvapilo, kolik diváků chodilo na dopolední promítání pro seniory. Hodně z nich si z cesty za námi do Valdic udělalo přátelskou vycházku. U nás v kině si dali vínko, popovídali, podívali se na film a šli zpět. Fungovaly také pohádky pro děti. Silvestra jsme vyprodali za velice krátkou dobu. Diváci dorazili i na naše festivalová promítání,“ pokračuje Miškovský.

„Když jsme žádali o dotaci na nová sedadla do nového kina, ocenila Rada Státního fondu kinematografie i to, že jsme kino na rok nezavřeli, ale přesunuli a zachovali promítání. Pro náš kinoteam to byl celkem složitý a komplikovaný rok, ale právě zájem diváků a také ocenění zachování provozu nás naplňoval a utvrzoval v tom, že to smysl mělo,“ zjišťuje šéf pracovního týmu. Vstříc vyšlo Jičínu vedení Věznice Valdice, která je vlastníkem Kulturního domu, kde kino fungovalo.

DIVÁKY ČEKÁ NEVŠEDNÍ ZÁŽITEK

Pozitivně Miškovský hodnotí samotnou rekonstrukci pětadevadesát let staré budovy, kde dále probíhá instalace akustického obložení, zapojují se elektrorozvody, budou se instalovat světla a reprosoustavy. Návštěvníci zaregistrují nové prvky jako systém Dolby Atmos. „Budeme desátý kinosál v České republice, vybavený tímto 3D objektovým zvukem, který má v sále až 64 zvukových kanálů. Bude to obrovský zážitek pro diváka,“ slibuje provozní. „Techniku jsme při digitalizaci biografu v roce 2011 pořídili špičkovou a je stále na nejvyšší možné technologické úrovni co se týče obrazového rozlišení,“ vyjadřuje se Miškovský k technickému zajištění a pokračuje.

„Kino už nebylo v dobrém technickém stavu, budova nám často připravovala nemilé chvíle a museli jsme opravovat někdy přímo i za chodu. Všechny rozvody a technologie byly přežité a zastaralé i nehospodárné. Nyní je všechno nové, neboť rekonstrukce byla generální a zbylo prakticky jenom obvodové zdivo,“ popisuje opravu.

JIČÍNSKÝ KINOTEAM SI SPLNIL SEN

Odbouraly se přístavky, které budovu lámaly a odjížděly na nestabilních základech. Podchytily se také základy samotné. „Pro nás tato rekonstrukce není jen opravou kina. Pro nás to je absolutní výstřel do vesmíru a splnění snu, který jsme snili a pracovali na něm mnoho let,“ přiznává Miškovský.

Pro diváka se otevře nádherné kino, které bude velice pohodlné, jen sedačky ladili provozovatelé několik měsíců. Kinosál vypadá velice nadčasově a moderně, není to jen nějaká prázdná kostka s plátnem. Diváky čeká i krásné a moderní zázemí a WC, kde dokonce uslyší děj filmu. Nově vzniklo v horním patře druhé předsálí, které poskytne větší komfort a pohodlí pro diváka před filmem. „Do horního předsálí vrátíme sbírku starých promítacích strojů a také se nám podařilo nechat nainstalovat prosklené dveře do promítací kabiny. Takže divák bude moct nahlédnout i do promítací kabiny a vidět jak vypadá moderní digitální projekce. Chceme aby kino bylo filmem přímo prosyceno,“ upozorňuje Miškovský na další vychytávku. Osvětlení kina bude také velice moderní a designové, obklady a dlažba jsou v duchu první republiky a jsou laděné do barev tehdejšího filmu, tedy černé a bílé a korespondující s původním vzorem dlažby v předsálí.

„Stojím si za tím, že Jičín bude mít nejmodernější a nejkrásnější kino v Čechách. Z venku je už teď vidět jak byla budova krásná. Je prakticky stejná jako v roce 1923, kdy byla postavena. V noci, až budou přední portály svítit, bude vypadat opravdu jako chrám filmu," sní Michal Miškovský.

Rekonstrukce za 45,8 milionů s DPH má být dokončena 21. května.

Biograf byl uzavřen 28. února loňského roku. Rekonstrukce probíhá v duchu výstavby kina v roce 1923.