Město s 1700 obyvateli má problémy s agenturními pracovníky, které zaměstnává zdejší firma Antolin, výrobce dílů interiérů osobních aut. Lidem příliv cizích pracovníků do města vadí, necítí se tu bezpečně.

„Neohrožují nás, ale mám strach. Nevšímám si jich. Nyní je to rozhodně lepší než v létě,“ říká mladá maminka, která odmítá prozradit své jméno. „Nejsou to jen cizinci, je to i místní omladina, ta bezpečnost není dobrá hlavně večer,“ pokračuje.

„Určitě se necítíme být ohroženi, většinou jdou mimo centrum,“ oponuje další obyvatel na libáňském náměstí. Za celé dopoledne tu žádného agenturního pracovníka nepotkáváme.

Podle starosty Jaromíra Přibyla se v Libáni pohybuje celkem přes dvě stě cizích pracovníků. Agentura pro ně pronajímá bytovku u bývalého sila, část zaměstnanců dováží autobusy a dále jsou ubytováni v soukromí. Město pro personální agenturu ubytovává pracovníky na městské ubytovně (která má kapacitu cca 40 osob) kolem dvaceti lidí. Rozhodně není pravdou, že je ubytovna pronajata agentuře a ještě k tomu bez možnosti výpovědi…

„Ve chvíli, kdy něco nefunguje, jsou z ubytovny problémoví jedinci vykázáni,“ říká starosta k nastaveným pravidlům.

Před rokem byla v Libáni drtivá převaha polských pracovníků, což bylo podle mnohých opravdu neštěstí. „Jednal jsem opakovaně s firmou OSPRO i Antolin, nebrání se součinnosti. Jednáme s policií i s právníky . Jde o dva podnikatelské subjekty a tady nemůžeme zasáhnout,“ pokyvuje hlavou Přibyl.

Agenturní pracovníci se shlukovali u prodejny večerky, kde popíjeli na ulici alkohol, což má město vyhláškou zakázáno. Po osobním jednání Policie zvýšila kontroly a během týdne se situace před večerkou výrazně zklidnila. „Smutné je, že se u večerky neshlukují jen cizí, ale i místní,“ podotýká Přibyl.

Provozovatel obchodu vietnamského původu jakékoli potíže vyvrací. „Je to dobrý, dobrý,“ říká. S tím souhlasí další obchodník v centru. „Opravdu s nimi nemáme problémy, nekradou, chovají se slušně,“ potvrzuje.

U rvačky, která se nedávno odehrála v místním baru zasahovala policie. Ani ta nepovažuje Libáň za nebezpečnou lokalitu.

„Ano,vyjížděli jsme do Libáně k rvačce v baru,“ potvrzuje tiskový mluvčí policie Aleš Brendl. „V Libáni jinak neregistrujeme žádný zvýšený nárůst trestné činnosti, ale posílíme zde výkon služby,“ slibuje.

„Že by se tady extrémně něco dělo, že by někdo někoho napadl, to rozhodně ne. V Libáni to určitě není nebezpečné, jak je prezentováno. Ano, večer se potulují venku, popíjejí, jsou hluční, ale to jsou i místní a kolikrát dospívající děti,“ komentuje současný stav starosta a poukazuje na to, že lidé vše řeší na facebookových stránkách, ale otevřeně si nikdo nestěžuje. Místní nepřijdou ani na zastupitelstvo.

Když ojetinu, tak oktávku! Jiří Zákravský z Trutnova patří mezi motoristy, kteří si oblíbili vůz Škoda Octavia.
Když ojetinu, tak oktávku. To auto je držák

„Mně vadí OSPRO, mně vadí zaměstnanci, jak se chovají, co provádí. Každý ráno tady vidíte, jak posedávají u sochy u školy, lejou do sebe alkohol,“ tvrdí David. Ani on nechce být jmenován.

Ředitelka Základní a mateřské školy Ladislava Hazdrová ale tyhle informace popírá. „Vloni a předloni jsme řešili, že někteří vysedávali u pomníku před školou. Řešili jsme to s policií i radnicí. Od té doby nejsou žádné problémy.“ Ředitelka nemá indicie od rodičů, kteří by si na pohyb agenturních pracovníků stěžovali.

„Vidím, jak chodí kolem našeho baráku, to je šílenost, to jsou davy, “ netají se David nevraživostí vůči agenturním zaměstnancům. „Myslím si, že to tady bude mít ještě velkou dohru,“ obává se muž, podle kterého je Libáň rozdělena na dva tábory.

V čem vidí řešení? „Ať jsou tady, ale ať bydlí za městem.“ Uznává, že radnice tady žádné páky nemá.

Paní Marie bydlí v koridoru, kudy dělníci každý den chodí do práce. „Nejhorší byli Poláci, ale ti už jsou pryč. Vnímám, že jsou tady, aby si vydělali. Jdou za svojí prací, jen odhazují vajgly. Tak vezmu lopátku a uklidím to. Určitě se necítím být ohrožena,“ říká osmdesátiletá Libaňačka.

„Je špatné, že fabrika zaměstnává cizí a nedá vydělat vlastním lidem,“ přidává se další žena.

„Vidíte to sama, chodník, nechodník, parkují tady,“ ukazuje Michal Balcar na řidiče, který zaparkoval i přes zákaz u kanceláře OSPRA několik metrů od jeho bydliště. „Pokud tady byli Slováci, problémy nebyly. Jak ale přicházejí Ukrajinci a další, těžko se s nimi domluvit.“

Michalovi vadí, že třeba při vydávání výplat se na chodníku hromadí velký počet lidí, pouští si hudbu, tancují. „Hlavně večer je to problém, dříve poklidné městečko a nyní je zde rušno,“ říká Balcar, podle kterého bude složité najít východisko. „Většinu zaměstnanců sem dovážejí, hodně místních lidí cizince ubytovává, řešit by to měl Antolin, který od toho dává ruce pryč,“ povzdechl si.

Podle jeho názoru místní lidé z podniku, kde byli zaměstnáni, odcházejí kvůli platovým podmínkám. „Všude lidem přidávají a zde se platy zmrazily,“ říká zakladatel facebookových stránek. Podle bývalého místostarosty Petra Soukupa není pobyt agenturních pracovníků pro město přínosem.

Soukup vnímá, že pokud se bude jejich počet navyšovat, bude to zcela jistě znamenat prohloubení problémů, které se v tuto chvíli pohybují zatím pouze v rovině konzumace alkoholu na veřejnosti a špatného příkladu pro děti. To se však může velmi rychle změnit v podstatně horší formy narušování veřejného pořádku. „Je ale také nutno poznamenat, že vedení firmy OSPRO je vždy připraveno o těchto problémech s vedením města jednat a současně podniknout i potřebná opatření,“ dodává.

Míříme do kanceláře agentury OSPRO. „S vámi mluvit nebudeme,“ sdělila nám pracovnice agentury, která do Libáně cizince dováží. Vedení později reaguje na náš telefonát a žádá o zaslání dotazů písemně. O vyjádření jsme požádali i firmu Antolin. Tématu se budeme nadále věnovat.

Sociální byt, ilustrační foto.
Matkám s dětmi i sociálně slabším nabízí město domov

Volný překlad stanoviska firmy - zaměstnavatel Grupo Antolin
Etický kodex Grupa Antolin, dle kterého se řídí chování všech jeho zaměstnanců ve 151 závodech ve 25 zemích, ve kterých má Grupo Antolin zastoupení, věnuje zvláštní pozornost těm případům, kdy existují důkazy o nevhodném chování jeho zaměstnanců. Pokud je jakékoli nevhodné chování zaměstnanců zjištěno, Grupo Antolin prošetří situaci, snaží se objasnit problém a přijmout opatření k jeho vyřešení a okamžité nápravě.

Grupo Antolin má silný závazek k hospodářskému a sociálnímu rozvoji Libáně a České republiky. Zároveň je největším zaměstnavatelem v Libáni a tedy hnací silou i její ekonomiky. Závazek Grupa Antolin k budoucnosti Libáně je pevný a jasný.

V Libáni Grupo Antolin zaměstnává více než 800 pracovníků, z nichž více než 70% tvoří regionální pracovníci, a jejich významná část je právě z Libáně (zbytek pochází i z jiných zemí). Společnost je tvořena místní pracovní sílou a je připravena i nadále najímat více místních pracovníků. Závod Libáň se v České republice stal průmyslovým měřítkem díky tvrdé a poctivé práci svých zaměstnanců.