Již poněkolikáté se na konci minulého týdne v Poslanecké sněmovně hlasovalo o takzvaném protikuřáckém zákoně. A tentokrát hlasováním prošel, další slovo nyní budou mít senátoři.

Zákaz kouření v restauracích považuje Asociace hotelů a restaurací ČR, jak uvádí v tiskové zprávě, spíše za politický akt některých stran, protože trh se postupně reguluje sám.

Někteří hospodští na Rychnovsku se rozhodli převzít kontrolu nad kouřením ve svých podnicích do vlastních rukou a nečekat na rozhodnutí zákonodárců. V mnoha hospodách se již kouřit přestalo.

Ozývají se ale i názory, že zákon omezuje svobodu podnikání. „Snažím se podnikat podle svého nejlepšího uvážení. Nelíbí se mi, když stát diktuje podmínky v soukromém sektoru," říká Rostislav Šponar, který v hospodě ve Vamberku investoval nemalé peníze do kvalitní vzduchotechniky k odvětrání kouře.

I na vesnicích už některým hostům začal vadit pach cigaret

V malé vesničce Chleny na Rychnovsku se protikuřáckého zákona nebojí. Štamgasti si tu na zákaz kouření přímo v lokále museli zvyknout již před několika lety. Když ještě před zákazem člověk otevřel dveře místní hospody, přes cigaretový dým téměř nedohlédl na druhou stranu místnosti.

„Kouřit v hospodě se asi před třemi nebo čtyřmi roky přestalo proto, že se o to sami hosté – i s mým velkým přispěním – sami postarali. Postupně se kuřáci naučili chodit na chodbu, což by se – pokud nový zákon projde – mělo také změnit. Úbytek hostů jsme nezpozorovali, i silní kuřáci se přizpůsobili a dnes s tím již nemají problém," prozradil starosta Chlen Jiří Plocek. Hospoda se jako prostor pro setkávání obyvatel v místě drží i díky tomu, že přešla pod oficiální správu obce.

Ve Chlenech je ale i druhá hospoda, která se o kulturní vyžití občanů stará ještě o něco aktivnějším způsobem – majitelé pořádají hudební a divadelní akce, výstavy a přednášky, zvou do Chlen hosty z širokého okolí. Zde se nekouří od prvního dne znovuotevření. Majitel Jan Šimek si také myslí, že jde jen o zvyk: „Při první akci pár lidí nedokázalo pochopit, proč se zde kouřit nesmí. Nyní ale již dlouhou dobu nikoho ani nenapadne toto řešit. Dokonce lidi baví chodit si na oblíbené cigárko poklábosit ven.

Stát prý omezuje svobodu podnikání

Ne všichni ale zákaz kouření schvalují. Provozovatel Restaurace Na Pětce ve Vamberku Rostislav Šponar investoval kvůli komfortu svých hostů nemalé peníze do kvalitní vzduchotechniky, která by kouř z hospody odváděla. Pokud stát kuřáky z hospod vyžene ven, celá snaha o vylepšení podmínek ve vlastním podniku bude zbytečná. „Jsem naštvaný, člověk se snaží podnikat, investuje do toho vlastní peníze, snaží se vyjít hostům vstříc. A stát mu pak jen tak zakáže řídit si podnik podle svého," zlobí se Šponar. Případný úbytek hostů kvůli zákazu kouření zatím provozovatel vamberecké restaurace nedokáže odhadnout.

Jestli zákon projde i Senátem a podepíše ho prezident, sám vášnivý kuřák, nikdo si od června příštího roku v hospodě už nezapálí.