Hitem jsou unikátní modely v láhvích. Například jeden z nejatraktivnějších je zmenšenou kopií skutečného nádraží v německém Barthmüle (na prvním snímku). V dalším, obřím skleněném demižonu je replika známého skokanského areálu v Klingenthalu. Samozřejmě funkční - postavička lyžaře vyjede na věž, sjede po můstku a skočí. Na výsledkové tabuli se objeví údaje, jakou rychlostí jel a kolik metrů skočil.

„Nádraží jsem vyráběl asi 130 hodin, skokanský areál zhruba 3000 hodin, čili asi jeden rok,“ vysvětlil Hubert Gehlert ze Saského Plavna v Německu, který se modelařině v láhvích věnuje od roku 2000. Proslavil se mimořádnou zručností a trpělivostí. Většina jeho modelů je funkční, například miniaturní parní stroj.

Rovněž další neobvyklý exponát předvádějí Němci. Saská modelová železniční asociace z Radebeul přivezla do Trutnova model kolejiště s přístavem. Vlaky i s nákladem v něm najíždějí na palubu lodí a pak odplouvají na moře.

Nadšenci z Hradce Králové předvádějí kolejiště s všeříkajícím názvem Americký jihozápad, rakouští kolegové z Attnang-Puchheim mají jeden z modelů v zimní verzi - zasněžené jsou v něm koleje, domy i vlaky. Modely (plastové, kovové, dřevěné či papírové) předvádí patnáct spolků.

Podle zvyklostí vystavují trutnovští modeláři obří kolejiště ve tvaru písmene L, nechybí ani vláčky od merkuru, zahradní železnice nebo drážní soupravy převážející vojenskou techniku. „Nejmenší návštěvníci si mohou modelařinu vyzkoušet v dětském koutku nebo například u lahví,“ upřesnil Jiří Novotný, předseda Klubu železničních modelářů, který výstavu pořádá ve spolupráci se Střediskem volného času.

Lidé si mohou atraktivní expozici prohlédnout v tělocvičně Základní školy Rudolfa Frimla na Červeném kopci ještě v sobotu od 8 do 18 hodin a v neděli od 8 do 17 hodin.