Poslední nemocnice ruší poplatky za přítomnost otců u porodu. Reagují tak na verdikt Ústavního soudu, podle kterého mají rodičky právo na blízkého člověka u porodu a nemocnice mohou žádat jen náhradu přiměřených a doložených nákladů na nadstandardní služby.

Pětisetkorunový poplatek tak nyní zrušila jičínská nemocnice. Naprostá většina ostatních nemocnic už poplatky nevybírá několik let, poslední náchodská k jeho zrušení přistoupila vloni.

V jičínské porodnici se vloni narodilo 954 dětí, přičemž rodičky podporovalo svou přítomností 579 partnerů. Nemocnice tak od nich vybrala 290 tisíc korun.

Nemocnice v Náchodě, pod níž spadá i nemocnice v Rychnově, do loňska účtovala otcům 40 korun. V porodnicích v Náchodě a v Rychnově se loni narodilo 928 a 583 dětí, u porodů bylo 593 a 486 otců. Celkem tak náchodská nemocnice vybrala přes 40 tisíc korun.

„S výpadkem příjmu za zrušený poplatek se nemocnice vyrovnají v rámci úhrad od zdravotních pojišťoven," uvedla mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Veronika Svobodová.

První nádech svého potomka si celkově nenechají ujít zhruba dvě třetiny otců. Zajímavé je, že nejnižší účast otců u porodů byla loni v Trutnově, kde se přitom žádný poplatek nevybíral. Při celkem 611 porodech bylo jen 198 otců.

V nemocnicích Pardubického kraje tatínkové za účast při porodu neplatí již několik let. Hradit musí nadále jen 40 korun za návleky, plášť a čepici na jedno použití. Dříve měly nemocnice v kraji poplatky stanovené individuálně.

Poslední východočeskou nemocnicí, kde otcové při porodu stále musí sahat do kapes hlouběji, je tak Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tady účtují 250 korun. „Tato částka plně kryje náklady s přítomností doprovodu u porodu, jako je prádlo, roušky, návleky, podání nápojů a DPH," uvedla mluvčí nemocnice Petra Sychrová. Na poplatek si tu ale zatím podle ní nikdo nestěžoval.

Jak to vidím: Bouře ve sklenici
Byl jsem u porodu jednou a přišlo mi zcela pochopitelné, že jsem za to zaplatil tisícikorunu. Co také jiného se mnou, než mě zkasírovat? Nejsem přece pacient. Muži jen zabírají místo nebo se dokonce pletou s fotoaparátem porodníkům pod nohama. A v horším případě jim přidělají víc starostí než sama rodička, když se na sále skácejí. Právo otců na účast při porodu neberu. Stejně tak ale cítím právo nemocnic si to vyfakturovat, aby se jim starosti rentovaly a ještě si přilepšily. Trapná bouře ve sklenici vody vznikla z pár stokorun za největší životní radost.
(kamil.dubsky@denik.cz)