Hodnotit epidemii je však možné i z jiných úhlů. A ty už tak optimistické nejsou. Roste totiž jak počet lidí, kteří potřebují lékařskou péči, tak i počet obětí. Jen za poslední týden zemřelo v kraji v souvislosti s onemocněním covid-19 72 lidí. To představuje 38 procent všech obětí od březnového začátku epidemie. Podle epidemiologů se tento trend nepodaří zastavit ani v nejbližších týdnech. Počty zemřelých totiž korespondují s počtem nakažených několik týdnů zpět.

Velkým problémem jsou v regionu také epidemií zasažená sociální zařízení. Například z 24 domovů pro seniory jsou v kraji aktuálně bez nákazy pouze čtyři.Pod velkým tlakem jsou kromě sociálních zařízení i nemocnice. Napříč krajem je aktuálně hospitalizováno asi 430 lidí s nákazou koronavirem.

„Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové je nyní zhruba 150 pacientů s onemocněním covid-19. Kolem 40 z nich vyžaduje hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče,“ řekl Deníku v pátek odpoledne mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor.

Poté se palety přesouvají na montážní linky přesně podle typu výrobku. Každý montážní dělník se specializuje na svoje portfolio. Montážní linky jsou rozděleny tak, aby výroba byla co nejefektivnější. První tým lidí montuje vrchní rám lůžka, druhý tým spod
FOTO: Příběh lůžka - jak se rodí polohovatelné postele pro nemocnice

Téměř tři stovky pacientů jsou pak v krajských nemocnicích v Náchodě, Jičíně, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem. „Postupně jsme v krajských nemocnicích navýšili kapacitu na zhruba 350 lůžek pro pacienty s koronavirem. Aktuálně je z nich zhruba 80 procent obsazeno. S ohledem na predikovaný vývoj epidemie budeme velmi pravděpodobně nuceni dílčím způsobem kapacitu lůžek ještě navyšovat, popřípadě budeme muset systémově řešit přesuny pacientů mezi jednotlivými zařízeními,“ popsal situaci nový hejtman Martin Červíček (ODS). Klíčové podle něj bude zvládnout přelom listopadu a prosince.

Ještě větší problém než nedostatek lůžek aktuálně představuje pro nemocnice v Královéhradeckém kraji absence stovek zdravotníků. Hejtman proto ve čtvrtek rozeslal výzvu zdravotníkům mimo zdravotnická zařízení a poprosil je o pomoc v nemocnicích.

„Kapacity všech pracovníků ve zdravotnictví se pohybují na hraně. Ve fakultní nemocnici v minulém týdnu chybělo celkem 460 zdravotníků, z toho 316 sester a 59 lékařů. Obdobná situace je rovněž v nemocnicích zdravotnického holdingu, kde chybí celkem 318 zdravotníků, z toho 33 lékařů a 285 zdravotních sester a sanitářů," píše hejtman v dopise. S personálním nedostatkem v nemocnicích už nyní vypomáhá kromě studentů a dalších dobrovolníků i armáda. Od pondělí 9. listopadu začnou vojáci nově pomáhat i v Oblastní nemocnici Jičín. Už nyní působí vojáci ve zdravotnických zařízeních v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Jaroměři.

V zázemí zavřeného Safari Parku Dvůr Králové přišlo na svět mládě ohroženého hrošíka liberijského. Jde o samce, o kterého matka bez problémů pečuje. Návštěvníkům se ukáže na jaře.
FOTO: Úrodný rok dvorského safari parku pokračuje. Narodil se tam vzácný hrošík

Podle Červíčka bude nyní důležitým krokem vyřešit možnosti přemisťování již neinfekčních pacientů mimo zdravotnická zařízení a tím uvolnit kapacity a ulevit nemocnicím a jejich personálu.