Nenávidějí je skoro všichni, nejen potřební kvůli výplatám sociálních dávek. Zlost panuje i na úřadech práce, které mají vydávání kritizovaných sKaret na starosti. Ukázala to v pátek anketa Deníku.
Být jmenováni v novinách řadoví úředníci pochopitelně nechtějí a rozpovídali se jen pod příslibem anonymity. Opatrní a velmi diplomatičtí jsou v hodnocení sKaret logicky i jejich šéfové.
„Výdej jedné sKarty nám zabere minimálně půl hodiny. Je s tím neskutečné práce, ale efekt příliš velký nevidím. Většině klientů nic kladného nepřinesly, spíše naopak," řekla pracovnice Úřadu práce Královéhradeckého kraje.
„Bylo to celé špatně zvládnuté hlavně mediálně, stalo se z toho zbytečné politikum. Kdybychom přitom sKarty lidem tolik nenutili, sami by si přišli na to, že to není až tak špatná věc. Pokud by byly dobrovolné, do dvou let by si je pořídili všichni. Jenže my je do klientů nutíme, ačkoliv oficiálně tvrdíme opak," přisvědčila její kolegyně z pardubického úřadu práce.
Pikantní je v této souvislosti tvrzení ministra financí Miroslava Kalouska na obhajobu sKaret. „Pokud se zeptáte skutečných sociálních pracovníků v terénu, řeknou vám, že sKarty jsou užitečné a nemá smysl je zastavovat," prohlásil před několika dny v České televizi.
Terénní sociální pracovníci však zkušenosti s sKartami mít příliš velké nemůžou, když je mají kompletně na starosti právě úřady práce.
Ředitelé obou krajských úřadů práce tak pouze opatrně konstatovali, že sKarty jsou „hudbou budoucnosti".
„Klienti, kteří mají svůj běžný účet, prakticky žádnou změnu nepocítili, peníze jim přeposíláme z sKaret tam. To se týká hlavně rodičovských dávek. Složitější je to hlavně u příjemců dávek v hmotné nouzi nebo zdravotně postiženým," dodal ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.
Jedinou úřednicí, která se Deníku nebála vyjádřit svůj názor, je vedoucí oddělení sociální péče pardubické radnice Šárka Štěrbová. Není totiž pracovníkem Ministerstva práce a sociálních věcí, které si sKarty jako své dítě hýčká, nýbrž magistrátu.
„Sice s sKartami nemáme moc společného, ale zkušenosti našich klientů jsou velmi rozpačité. Mnozí dosud žádnou kartu v životě neměli a mají s ní technický problém, velkou těžkostí je pak hlavně pro obyvatele venkova logistika. Dosud jim peníze chodily poštou, nyní pro ně musí složitě dojíždět do města k bankomatu," řekla Štěrbová.
Dodala, že nejhůř jsou na tom zdravotně postižení, kterým doprava k bankomatům činí kvůli jejich handicapu velký problém.
Veřejným tajemstvím přitom zůstává, že do sKaret nelze i přes opakované výzvy zatím nikoho nutit. Tomu, kdo si ji nevyzvedne, budou dávky i nadále chodit dosavadní cestou.
Jeden velký tunel na náš úkor, zlobí se příjemci dávek
Východní Čechy – Velmi kritické reakce na sKarty vládnou diskuzi čtenářů na webu Deníku. Přinášíme jejich výběr.
„Mně je ta jejich sKarta úplně k ničemu, čert mi ji byl dlužen. Doposud mi peníze vozil pošťák, teď abych kvůli tomu jezdila do Chrudimě k bankomatu." (Petra Š.)
„Zlodějna je to, někdo se na sKartách pěkně napakoval a užitek pro lidi žádný." (Karel S.)
„Ryba smrdí od hlavy. Neskutečné, jak se vláda chová. Všichni jsou v sKartách zaháčkování, všichni pobrali prebendy. Obyčejný občan – toho jen dřou, jak a kde to jde!" (Martin)
„Kdyby byly sKarty jen třikrát nebo i desetkrát předražené. Při odběru velkého množství kusů (nad 100 tisíc) je cena čipové karty i s obrázkem na přání jeden americký dolar. Je to pro někoho stejně výnosný kšeft jako Opencard." (anonym)
„Ministryně se v problému plácá a vytrvale trvá na pokračování sKaret, když už ne pro platební styk, tak alespoň jako identifikační doklad. Na co ale budou dobré, když každý občan má OP a tělesně postižení průkazy ZTP?" (Pepin)
„Až přijde Česká spořitelna o ten megakšeft, mohlo by se provalit, kolik a komu pohádkově zaplatila." (Vlasta)
Jaký osud sKarty podle vás čeká? Diskutujte pod tímto článkem.