"Otevře se nám cesta přes hranice. Budeme se více setkávat s Poláky, kteří k nám jezdí na mše svaté. Nebudou k nám muset přejíždět, ušetří snad 14 kilometrů, jen k nám přeběhnou. A myslím si, že to bude dobré i pro turisty. Vznikne napojení na naši Hřebenovku, které budou využívat turisté, cyklisté a běžkaři," uvedla Jana Němcová, předsedkyně Sdružení Neratov, které do pohraniční osady úspěšně vrací život už od 90. let

Neratovský most je součástí projektu česko-polské Hřebenovky s rozpočtem přes 3,5 milionu eur, jeho administrátorem je Euroregion Glacensis. S mostem se turistům znovu otevírá historická poutní cesta na vrchol Jagodná v Polsku (977 m. n. m.), kam je dovede žlutá značka. Zanedlouho navíc bude na jejím vrcholu zpřístupněna nová rozhledna.

Neratov, který je v současné době součástí Bartošovic v Orlických horách, v minulosti ležel na na trase důležité stezky do Kladska. V červenci roku 1618 zdejší tok Orlice přetnul sedmnáct metrů dlouhý dřevěný most. Roku 1730 ho pak nahradil nový, kamenný. Umístěna u něj byla socha sv. Jana Nepomuckého. Ta se po zrestaurování v roce 1932 už na své místo nevrátila, stála na pozemku rychtářství a po válce Češi zachovalou sochu odvezli. Po druhé světové válce byla kladská polovina mostu stržena a česká polovina pomalu chátrala, až zmizela docela.

O projektu česko-polské Hřebenovky:

"Cílem je obnovení významné historické pěší trasy a nové propojení zajímavých cílů v jejím okolí. S tím jsou spojené investice v podobě stavby či obnovy rozhleden a informačních center,“ vysvětluje sekretář euroregionu Jaroslav Štefek s tím, že projekt doprovází marketingová a propagační kampaň přesně cílená na potenciální návštěvníky.

Projekt zahájený v dubnu 2018 má být ukončen na podzim příštího roku. Jedním ze sedmnácti partnerů je Královéhradecký kraj. Jeho úkolem bylo zajistit na území kraje nové proznačení hřebenové turistické trasy za pomoci nového loga, které se používá na směrovkách i tabulkách místních názvů. Samotné značení provedli členové Klubu českých turistů, na území Krkonošského národního parku pak strážci parku.