Vesnici u hranic s Polskem, která je známá postupně opravovaným kostelem s prosklenou střechu, postavilo na nohy Sdružení Neratov, parta nadšenců kolem katolického kněze Josefa Suchára tajně vysvěceného za komunismu. "Za největší úspěch od začátku našeho snažení v Neratově považuji to, že pořád fungujeme podle základního zadání, které jsme si na počátku dali, a to že chceme znovu vybudovat místo, které bude žít, a vrátit vesnici k životu s lidmi s postižením," řekl ČTK Suchár, který je též dlouholetým prezidentem Diecézní katolické charity Hradec Králové a biskupským vikářem.

Díky oživení obce v posledních letech nebývale roste počet návštěvníků. Letos přijelo do Neratova mezi 25.000 až 30.000 lidí. "Musíme už trochu brzdit, návštěvníků přibývá. Neratov je krásný takový, jaký je, nemáme tendenci z toho dělat nějaké Lurdy. Klid k Neratovu patří a nechceme o něj přijít. Proto také naše aktivity rozprostíráme i do okolí," řekl ČTK Suchár.

Neratovský zázrak, jak se někdy označuje proměna vysídlené obce v životem kypící místo s pivovarem, restaurací, rekreačním objektem, tvůrčími dílnami, prádelnou, středisky údržby a sociálních služeb s chráněným bydlením a dalšími aktivitami, není prý nepřenosný. "Když lidé něco chtějí dokázat, dokážou to kdekoli. Důležitý je ale duchovní rozměr. Duchovní hodnoty jsou důležité také proto, aby lidé spolu vydrželi. Všechny aktivity děláme společně s lidmi s handicapem, počínaje údržbou komunikací v zimě, přes hospodu, zahradnictví až po úklid v ubytovacím zařízení," řekl ČTK.

Neratovský příběh začal na počátku 90. let, když Suchár oslovil dvě rodiny, které se usadily natrvalo v Orlických horách. Založili občanské sdružení, které nyní pomáhá zdravotně postiženým lidem včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Sdružení má přibližně 250 zaměstnanců, z toho asi 200 tvoří lidé s různým handicapem. Sdružení nabízí chráněné bydlení v Neratově a pracoviště zaměstnávající lidi s různými formami postižení také v Králíkách a Žamberku. Cílem je, aby sociální podnikání sdružení Neratov bylo ekonomicky soběstačné.

"Když jsme přišli, vesnice jako svébytný celek nefungovala. Byli tu hlavně chataři. Na počátku byla vůči nám velká nedůvěra, postupně se to ale změnilo," dodal.

ČTK/Tomáš Kučera