Krajské volby se konají jednou za čtyři roky všude kromě Prahy a vzejde z nich zcela nová politická reprezentace krajů.

Naproti tomu mandát senátorů trvá šest let. A aby se horní komora parlamentu měnila jen postupně, obměňuje se každé dva roky třetina Senátu. Letos končí šestiletý mandát třem východočeským senátorům za Jičínsko, Pardubicko a Orlickoústecko. V ostatních východočeských obvodech budou doplňovací volby do Senátu až za dva, respektive čtyři roky.

A jak vůbec volit bez toho, abyste museli číst celostránkový průvodní dopis v obálce, kterou jste dostali ve schránkách s hlasovacími lístky? Pravidla jsou jednoduchá.

Pokud volíte nejen krajské zastupitele, ale i senátora, je třeba si hlavně nesplést obálky, které dostanete u volebních komisí.

Do žluté obálky vložíte hlasovací lístek vašeho vybraného kandidáta na senátora, nemusíte ji zalepovat a vhodíte do urny. Vzhledem k tomu, že nejspíš nikde žádný kandidát nedostane přes 50 procent všech hlasů, uskuteční se za týden druhé kolo voleb, ve kterém se utkají dva nejúspěšnější kandidáti.

Do druhé, šedé obálky určené pro krajské volby pak vhodíte - opět jen jeden, jinak je hlas neplatný - hlasovací lístek zvolené strany či hnutí. Můžete (ale nemusíte) zakroužkovat pořadová čísla jednoho až čtyř kandidátů na tomto hlasovacím lístku, kterým dáváte přednost.

Podstatné jsou vlastně pouze dvě věci: Nesplést si obálky a dát do každé jen jeden hlasovací lístek.  A také nezapomenout si s sebou do volební místnosti vzít občanský průkaz.