„Na hřebenech Krkonoš je okolo půl metru nového sněhu. Padal za působení silného západního až severopzápadního větru a je uložen na závětrných svazích a ve žlabech, kde ho na některých místech může být více. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá,“ informoval Robert Dlouhý z HS. Uvolnění laviny je při prvním stupni možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých lavin nebo splazů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Počasí v úterý doprovázela také mlha a pětistupňový mráz.

Čekání na Vánoce

Kuks - Předvánoční trhy na Kuksu sice předběhly advent o celých čtrnáct dní, ale návštěvníkům to vůbec nevadilo. Koupit milé drobnosti pro své blízké přišly navzdory sychravému počasí tisíce lidí. Tento týden dostanou další šanci ti, kteří to o uplynulém víkendu nestihli.

Vánoční strom putoval z Františku na Husovo náměstí

Nové Město nad Metují - V úterý v sedm hodin ráno začala cesta jedle obrovské, která bude v letošním roce zdobit Husovo náměstí v Novém Městě nad Metují jako tradiční vánoční strom. Jedli darovala rodina Novákových z Františku, kteří ji u svého domu vysadili před 20 lety. Za tu dobu vyrostla do výšky 12 metrů. Za pomoci jeřábu a pracovníků Technických služeb byla jedle odříznuta a převezena na Husovo náměstí. Tam začalo zkracování stromu na 7 metrů. To je maximální výška, kterou je nutné dodržet z bezpečnostních důvodů, aby nehrozilo zlomení stromu a případné zranění osob.
„Strom bude stejně jako v loňském roce zdobit 48 kulatých ozdob, led osvětlení s dvěma tisíci světélky a ozdoby s padajícím světlem,“ popisuje novoměstský místostarosta Michal Beseda a dodává, že slavnostní rozsvícení stromu se chystá na neděli 3. prosince. „Začátek prvního adventního zpívání je v 16.30 hodin, v jeho rámci se mohou všichni těšit na obnovenou tradici živého betléma v podání žáků ZUŠ Bedřicha Smetany. Pro všechny příchozí bude samozřejmě připraveno i adventní občerstvení,“ slibuje místostarosta.