Odrůda Meteor se na prvním místě umístila již v roce 2010. O pořadí letos rozhodlo 189 degustátorů. Degustaci ústav pořádal po 45.

Odrůdu Meteor vyšlechtili výzkumníci z Holovous a do registru odrůd byla zapsána v roce 2007. Její jasně purpurově červené plody mají větší velikost a kulovitý pravidelný tvar. „Chuť odrůdy je příjemně sladce navinulá, mírně aromatická. Plody se velmi dobře skladují až do pozdního jara i v podmínkách běžného chlazeného skladu. Vzorky odrůdy Meteor i letos nejvíce zaujaly výbornou šťavnatostí a vzhledem," řekl František Paprštein z holovouského ústavu.

O přízeň degustátorů se letos ucházelo 45 odrůd. Degustátoři stupnicí od jedničky do devítky. Odrůdy hodnotili takzvaně naslepo, jejich název neznali. Degustace mají dát ovocnářům obrázek o tom, které odrůdy konzument preferuje jako nejchutnější. U nově vyšlechtěných odrůd mají napovědět, které odrůdy by mohly mít perspektivu.

Loni degustátoři označili za nejchutnější odrůdu Orion, kterou nedávno vyšlechtil Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR. Letos si Orion skončil na pátém místě.

Jablka jsou v Česku ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní kolem 20 kilogramů jablek či výrobků z nich, to je čtvrtina z celkové spotřeby ovoce. Za jablky následují pomeranče a mandarinky s asi 12 kilogramy. Třetí jsou banány se spotřebou kolem 10 kg.