Nárůst však již není tak razantní jako v lednu, kdy se počet nezaměstnaných proti prosinci zvedl o 2090 osob.

Firmy se v posledních měsících zbavují stovek zaměstnanců a propouštění je větší než po hospodářské krizi  roce 2008.

Počet lidí bez práce se v únoru zvýšil na Královéhradecku, Rychnovsku a Trutnovsku. Nejvyšší nezaměstnanost je  stále na Trutnovsku, kde dosáhla 8,7 procenta. Nejnižší míra nezaměstnanosti se  6,6 procenty je na Rychnovsku, kde je automobilka Skoda Auto, a také na Jičínsku.

Úleva přijde zřejmě až v dubnu

Situace se zřejmě nezmění  a nezaměstnanost ještě do  dubna poroste. Potvrdila nám to Mária  Paclíková z krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové. „S mírným poklesem počítáme v dubnu, kdy na řadu přijdou sezonní práce v zemědělství nebo stavebnictví. Ale s koncem školního roku opět nezaměstnanost poroste, promítnou se do ní  noví absolventi škol," komentovala Mária Paclíková.  Podle ní nyní v kraji připadá na dvacet lidí bez práce na jedno volné místo.

Technické profese mají zlaté dno

Největší  zájem v personálních firmách přetrvává  o technické profese. „Jde o pozice vedoucí výroby, projektant, technolog. Firmy také shánějí  obsluhy a programování CNC strojů a zařízení," řekl nám Vladimír Pozdníček z firmy PROFI-MEN.  To nám potvrdili  z firem Manpower Personalt Consult. „Dlouhodobě převažuje poptávka po  profesích technického zaměření, nejlépe v propojení se znalostí jazyka. Žádanější je angličtina. A také střední management dostává přednost  před tím vrcholovým," doplnila Alena Lhotáková z firmy Personal Consult.

Pozor na změnu adresy úřadu

A ještě jedna nepříjemná zpráva. Novobydžovská pobočka úřadu práce se přestěhovala z radnice na  finanční úřad v Jungmannově ulici. Jde o zhruba osm  set metrů.

„Lidé si asi ještě nezvykli, většina jde rovnou na radnici, jak byli zvyklí. Klienti  jsou  rozlobení. Například včera naše podatelna poslala na novou adresu přes 20 klientů úřadu práce, a to i těch se sníženou pohyblivostí, vozíčkáře a lidí o berlích. Není to nic příjemného,"  uvedla včera tajemnice  bydžovské  radnice Marcela Česáková.