Obě patří k nejrizikovějším i v rámci České republiky. Silnice I/35 u Podhorního Újezdu a Vojic byla mezi nově vytypovanými úseky druhou nejnebezpečnější v Česku, silnice I/34 u Vendolí obsadila šestou příčku. Vyplývá to z žebříčku nejčastějšího výskytu dopravních nehod, které končí těžkým zraněním nebo smrtí.

Jedna oběť a šest těžce zraněných

Na kritickém úseku u Podhorního Újezdu loni zahynul jeden člověk a šest utrpělo vážné zranění. Například v červnu zde policie vyšetřovala srážku nákladního auta a minibusu, který převážel zdravotně handicapované mladé lidi. Při nehodě utrpěli vážné zranění oba řidiči, další lidé byli zranění lehce.

V prosinci se na této silnici srazilo osobní auto a kamion. Návěs kamionu se na auto převrátil a řidič auta zahynul.

Automapa
- Podle aktuální Automapy Alianz se novým nejrizikovější místem pro řidiče v Česku loni stala silnice I/13 v katastru Bílého Kostela nad Nisou a obce Rynoltice v Libereckém kraji, kde se policie vyšetřovala šest nehod se třemi smrtelnými a dvěma těžkými zraněními.
- Na třetím místě skončila křižovatka u Slaného, kde se setkávají komunikace I/7 a I/16. Stalo se tady šest nehod, které si vyžádaly jednu oběť a čtyři těžká zranění.
- Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky jsou aspoň dvě na sobě navzájem nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.
- Nadační fond spojený s Automapou se snaží, aby se vybrané nehodové úseky opravovaly. Prozatím se mu to podařilo ve třech lokalitách. Poslední z nich bylo nebezpečné místo u Lhoty pod Libčany v Královéhradeckém kraji.

Chybí zde odbočovací pruh

U Vendolí loni zemřeli dva lidé.  Na konci března se zde srazilo pět aut, z toho dvě nákladní. Jedno z osobních aut bylo při srážce téměř sešrotováno a jeho řidič nehodu nepřežil.

V červnu  se tady střetl autobus s osobním autem, které se převrátilo na střechu a zcela zdemolované zůstalo namáčknuté pod autobusem.

„Dvaadvacetiletá řidička osobního auta bohužel zemřela, dítě, které s ní cestovalo, bylo letecky transportováno do nemocnice," řekla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Podle ní autobus vyjížděl z vedlejší silnice a  auto jelo po hlavní.

Vedení obce usiluje  o to, aby byl na zdejší nebezpečné křižovatce vybudován odbočovací pruh. U úřadů však s požadavkem neuspělo.

Předloni se mezi nejrizikovějšími novými místy objevil na třetím místě úsek silnice I/35 v Milovicích u Hořic. Šlo o pásmo dlouhé několik set metrů u benzinové stanice při příjezdu do obce směrem od Stračova.

Ve východních Čechách je řada dalších nebezpečných silnic. Nejkritičtějším místem v Pardubickém kraji je silnice I/35 u Koclířova na Svitavsku, kde za poslední tři roky zaznamenali tři smrtelná a jedno vážné zranění.  Další riziková místa jsou v Pardubicích, u Lanškrouna, u Damníkova a u Sopotnice.

V Královéhradeckém kraji  je  nejrizikovější silnice I/33 u České Skalice na Náchodsku, kde se ve stejném období vážně zranili čtyři lidé.  Na Náchodsku jsou ještě dvě velmi riziková místa, další dvě leží v Hradci Králové.

Jičínsko je pro řidiče druhým nejrizikovějším místem

Jedna z tragických dopravních nehod u Vojic.Hradec Králové, Jičínsko - Podle studie, která vychází z policejní evidence nehod, je Jičínsko druhým nejrizikovějším místem v zemi co se týče dopravních nehod. Tvrdí to dopravně-bezpečnostní projekt, který  již šestým rokem hledá a opravuje nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nových nebezpečných lokalit, které se v zemi objevily během roku 2015.

Seznam vychází z dat veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod evidovaných Policií ČR, zpracovaných podle komplexní metodiky. Nejde tedy o analýzu nehodovosti klientů Allianz, ale o podrobnou celorepublikovou studii. Loňský rok odhalil nebezpečný úsek u Podhorního Újezdu a Vojic nedaleko Jičína. Z top desítky nejhorších úseků se v roce 2015 objevily hned dvě nové lokality ve Středočeském a Ústeckém kraji, nejnebezpečnější místo v celé zemi se nacházelo na Liberecku. Jeden nový nehodový úsek byl identifikován i v Královéhradeckém kraji, obsadil dokonce 2. místo v celorepublikovém žebříčku.

Na silnici I/35 v úrovni obce Podhorní Újezd a Vojice se loni staly dvě vážné nehody, které jeden člověk nepřežil a šest se těžce zranilo. Jeden pasažér měl štěstí v neštěstí, když od nehody odešel pouze s lehkým zraněním. Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy byly alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2015, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

„Pro určení pořadí závažnosti kritických lokalit je klíčových několik kritérií: zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě," uvádí Roman Ventura z Allianz nadačního fondu. Jedním z důležitých kritérií aktuálního seznamu, který vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH  je i to, že se vybrané rizikové úseky neumístily v předchozích žebříčcích.