Zatímco guerézy chovají v zoo přes třicet let, první zástupci tajemných drilů, obývající tropické lesy západní Afriky, se do Dvora Králové dostali v roce 2015 a jsou jedinými zvířaty tohoto druhu v ČR a na Slovensku.

Nové přírůstky v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem: sameček drilů černolících.

Vůbec poprvé se v zoo začali věnovat chovu větších afrických hlodavců, noháčů, kteří mohou dosahovat váhy až čtyř kil. Jedná se o čtyřletou samičku a šestiletého samečka, které zoologové přivezli do Dvora z belgické Zoo Antverpy. Mají silné zadní nohy, které jim umožňují skákat až tři metry.

"Přestože se jedná o hlodavce, způsobem pohybu a držením těla mohou zdánlivě připomínat australské klokany," přiblížila nováčky v safari parku zooložka Gabriela Linhart. Výrazné jsou na nich také jejich velké tmavé oči a dlouhé vzpřímené uši. "Jsou to noční živočichové, živící se kromě rostlinné potravy také větším hmyzem. V jeho hledání jim pomáhá velmi dobře vyvinutý zrak, sluch i čich," vysvětlila Gabriela Linhart.

Dvojice je v safari parku už tři měsíce. "Během této doby prošla nutnou karanténou, a jakmile jsme jim připravili expozici v jednom z domků městečka Tiébélé, přesunuli jsme je sem ze zázemí zahrady. Na všechny změny reagovala zvířata velmi dobře," dodala zooložka.

V sousední expozici se rozrostla skupina dalších afrických hlodavců. Samice gundiho tam v květnu porodila tři a v srpnu další dvě mláďata. "Samice bohužel tento týden uhynula. Přesto věříme, že to mláďata bez ní zvládnou. Postupně přechází na pevnou stravu, nejsou proto už tak závislá na mateřském mléce," řekla Gabriela Linhart.

Nové přírůstky mohou návštěvníci pozorovat rovněž u primátů, gueréz angolských a drilů černolících. "Malá gueréza přišla na svět před třemi týdny a pohlaví zatím neznáme. U drilů jsme si ale jistí, že se jedná o samce. Narodil 20. července a je tak nejmladším členem dvanáctičlenné tlupy," sdělila ošetřovatelka primátů Kristýna Korecová.