Babičku zná asi každý, zřejmě je i ve většině domácích knihoven. Právě tato kniha provází životem Jarmilu Valterovou z Nového Města nad Metují, která má ve své knihovně více než dvě desítky svazků, na jejichž hřbetě se opakují stále tři stejná slova: Babička - Božena Němcová.

„První Babičku jsem dostala k Vánocům pod stromeček - to mi bylo deset. Je to asi ta nejznámější s ilustracemi Adolfa Kašpara. Ty obrázky byly pro mě nádherné, dokonce jsem podle nich i něco malovala. Z knížky, která byly vydána v roce 1962 nám doma mamka předčítala, ale pak jsem si z ní četla i sama, i když ten text nebyl pro desetiletou holku zrovna jednoduchý,“ vzpomíná Jarmila Valterová na svůj první kontakt s osudovou knihou.

Sběratelská láska k Babičce se zrodila ale až o několik let později. „Nápad, že bych je mohla začít sbírat mi přišel na mysl, když se vyklízela půda v domě na náměstí, kde se měla zřídit nová ZUŠ. Našla jsem tam VII. vydání z roku 1934. Když jsem knihou listovala, tak mě na okrajích textu zaujaly tužkou psané popisky, které si tam poznamenával její čtenář. Tehdy jsem si uvědomila, jak asi moc pro majitele knížka znamenala, že se k ní vracel."

Když se rozhodla, že začne Babičky sbírat, tak začala obcházet antikvariáty. „Zjistila jsem ale, že bych jich měla strašně moc a za chvíli bych je neměla kam uložit. Tak jsem si řekla, že se budu už orientovat pouze na ilustrované,“ říká Jarmila Valterová, která v poslední době rozšířila svou sbírku o staré kapesní vydání.

Z celkem 25 kusů různých vydání ilustrovaných Babiček to nejstarší pochází z roku 1919. „Tehdy kniha stála tři koruny a je otištěna podle původního vydání z r. 1855 s opravami Boženy Němcové podle vydání z roku 1862,“ vysvětluje. Nejmladší vydání má z roku 2008.

Právě v těchto dnech probíhá v areálu Barunčiny školy v České Skalici výstava k 165. výročí prvního vydání Babičky. Výstava zde potrvá do 30. září.

Jak sama říká, jednotlivá vydání se od sebe textově liší - význam věty sice zůstává zachován, ale větná stavba se měnila. Přestože v předmluvě jedné z Babiček se píše, že „…mluva díla jest podivuhodně stručná, ale při tom všude jasná, plynná a lahodná…“, tak současnému čtenáři se může zdát její četba poměrně náročná. „Podle mě je to tím, že v jedné větě je popsáno více děje, než kolik ho jsme v současném komunikačním stylu schopni přijmout. Dnes tu informaci každý chce mít strašně rychle,“ domnívá se příznivkyně Boženy Němcové, která má ráda i spisovatelčiny pohádky, na nichž vyrostla. „Život Boženy Němcové mne fascinuje. Když jsem v Červeném Kostelci navštívila muzeum, tak jsem se snažila si představit, jak tam mladinká Božena Němcová po svatbě vše prožívala,“ dodává paní Jarmila, která má svátek 4. února - tedy v den, kdy se nejznámější česká spisovatelka slavila narozeniny.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU

Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz (url: https://www.surveymonkey.com/r/Cesivpohybu).

Jiří Řezník