Asi tou nejviditelnější změnou nového jízdního řádu je obnovení provozu na nerentabilní lokální trati z Chornic do Velkých Opatovic na Svitavsku, kde pojedou každý pracovní den dva páry vlaků.

„Ve Velkých Opatovicích bude zajištěna návaznost na vlak do Boskovic a Skalice nad Svitavou a opačně. Jeden pár spojů pojede ráno a jeden odpoledne," uvedl mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Nově také budou v Ústí nad Orlicí a České Třebové zastavovat dva exponované ranní rychlíkové spoje z Brna a dva odpolední spoje směrem z Prahy.

„Dosáhneme stavu, který panoval v minulosti a o který jsme se dlouhodobě snažili i pro letošní rok, avšak naše argumenty podpořené analýzami nebyly ministerstvem dopravy vyslyšeny," uvedl už dříve hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. České dráhy se zastavování expresů na Orlickoústecku léta bránily zuby nehty.

V novém jízdním řádu tak na třech místech v regionu budou zastavovat spoje EX 576 s odjezdem v 6.09 z Brna, EC 284 s odjezdem 7.09 z Brna a dva odpolední spoje EC 285 s odjezdem v 15.19 z Prahy a IC 575 s odjezdem v 17.19 z Prahy.

Jinak zůstane rozsah vlakových spojů i jejich časové polohy zhruba zachován.

V hradeckém kraji je asi největší novinkou přímý rychlík z Meziměstí na Náchodsku do Prahy a rovněž posílení vlaků z Hradce do Solnice či z Týniště do Rychnova nad Kněžnou.

„Tuto oblast potřebujeme pokrýt z hlediska rozvíjející se průmyslové zóny. Dojíždí nám sem hodně lidí za prací a kvalitní dopravní spojení je nutnou alternativou, pokud chceme ulevit automobilové dopravě," uvedl náměstek hradeckého hejtmana Červíček.

Objednavateli regionální (tedy nerychlíkové dopravy) jsou kraje, které na ni přispívají nemalými částkami. Například Královéhradecký kraj zaplatí Českým drahám příští rok zhruba 370 milionů korun.

Novinky v novém jízdním řádu 2016 - 17
• Nové spojení v pracovní dny na 5.20 z Přelouče do Pardubic
• Obnova dopravy na trati Chornice - Velké Opatovice
• Zlepšení večerní víkendové dopravy na Králicko
• Křižování vlaků v Medlešicích nově i u ranních a večerních vlaků
• Na každý rychlík mezi Prahou, Hradcem a Trutnovem (příp. Letohradem) budou nasazeny minimálně 3 modernizované vozy řady ABpee, Bpee a Bee s klimatizací, vakuovým WC a moderně řešeným interiérem. U vozů ABpee bude postupně zavedeno připojení k internetu pomocí Wi-Fi
• Zavedení přímého rychlíku Meziměstí - Praha
• Posílení přímého spojení z Hradce Králové do Solnice
• Rozšíření počtu přímých vlaků z Týniště nad Orlicí do Rychnova nad Kněžnou

- Nový jízdní řád bude platiti od neděle 11. prosince do 9. prosince 2017.
- Cestující si i letos můžou koupit regionální jízdní řád Českých drah pro Pardubický nebo Královéhradecký kraj. Za 19 Kč je v prodeji ve všech osobních pokladnách ČD na území kraje.