VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový šéf trutnovské nemocnice tvrdí: Odborů se neděsím

Královéhradecko, Trutnov /ROZHOVOR/ - Příští týden se chopí řízení trutnovské nemocnice Miroslav Procházka, předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

25.4.2018
SDÍLEJ:

Rozhovor s Miroslavem ProcházkouFoto: Achiv

Nový ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka působil jako vedoucí katedry veřejného zdravotnictví na Fakultě vojenského zdravotnictví v Hradci Králové i v polní nemocnici v Afghánistánu. Vzpomíná, jak tamní felčaři zkoušeli léčit jednu chorobu kyselinou z autobaterie.

„Vojenské návyky patří do armády a nikoliv do standardní firmy,“ ujišťuje, že zaměstnance nečeká po jeho nástupu 1. května vojenský dril. Nahradí Martina Limburského, který loni převzal na omezené období špitál po kolotoči na postu ředitele, a zůstane v představenstvu do konce roku.

Nemocnici čeká velké období výstavby. Postaví zbrusu novou budovu laboratoří za čtvrt miliardy korun a opraví pavilon interny za devět milionů.

Dosud jste ještě nemocnici neřídil. S čím jdete do pozice ředitele?
Byl bych rád, aby se nemocnice v Trutnově stala reálně nejlepší regionální nemocnicí minimálně v rámci Královéhradeckého kraje. Je tady velmi slušný tým vedoucích pracovníků a managementu. Proto věřím, že toho můžeme dosáhnout.

Proč neuspěl žádný z kandidátů, kteří se přihlásili do výběrového řízení a nemocnice se nakonec ujmete vy jako šéf krajského Zdravotnického holdingu?
Bylo to složité rozhodování. Nenalezli jsme shodu. Výběrová komise žádného kandidáta nedoporučila, přesto jsme o všech jednali na dozorčí radě. Nikdo natolik nepřesvědčil, abychom ho vybrali jako ředitele.

Vaše působení nemá být kratší než 12 měsíců. Můžete to více upřesnit?
Byla to podmínka, na které jsme se shodli s dozorčí radou holdingu. Nemá význam dávat někomu pozici ředitele na dva měsíce. Jakmile nastupuji do takové pozice, mohu prohlásit, že chci posunout organizaci dál a to za rok nelze stihnout. Jsem ztotožněn s tím, že moje působení bude delší než dvanáctiměsíční. Rok je spodní limit.

Dá se čekat při vašem nástupu zemětřesení?
Nic takového nelze očekávat, ani v personální, ani organizační oblasti. Předpokládám, že nemocnice pojede v obdobném režimu jako dosud. S ředitelem Martinem Limburským, který ve své funkci již nechce pokračovat, jsme domluveni, že zůstane v představenstvu nemocnice do konce roku. Jsem za to velmi rád. Pomůže k tomu, aby došlo k plynulému a kontinuálnímu předávání rozjetých aktivit, aby vše neskončilo mávnutím proutku s příchodem nového ředitele.

Které nejožehavější úkoly vás čekají?
Je jich mnoho, zejména provozní. Chystáme výstavbu centralizovaných laboratoří s centrem nukleární medicíny. Mikrobiologie, biochemie a hematologie budou pod jednou střechou. Nahradí starou budovu klinické biochemie, kterou čeká demolice. Část laboratoří se mezitím přesune do budovy ředitelství, v níž musíme situaci přizpůsobit.

Kdy se začne stavět?
V průběhu léta. Investorem je kraj, předpoklad postavení budovy je v horizontu dvou až tří let. Jsme rádi, že kraj investuje do trutnovské nemocnice. Rozpočet předpokládáme kolem 250 milionů korun. Bude záležet, jakou cenu se podaří vysoutěžit, a jaké bude finální přístrojové vybavení nových laboratoří.

Máte také opravovat vysokou budovu interny. Kdy to chcete stihnout?
Určitě v průběhu roku. Rekonstrukce interny má přinést modernizaci prostředí a zvýšení komfortu pro pacienty i zaměstnance. Vyjde na 9,5 milionu korun.

Martin Limburský loni před nástupem do funkce ředitele prohlásil, že odbory nebudou řídit nemocnici. Neděsí vás vnitropodnikové pnutí?
Neděsí. Nemocnici řídí představenstvo nemocnice. Odbory mají být partnerem a nikoliv řídící složkou. Věřím, že najdeme formu komunikace, která bude i pro odboráře přijatelná.

Uklidnila se situace?
Podle informací, které mám, se situace výrazně uklidnila. To, že jednotlivci nemusí souhlasit se všemi kroky managementu, považuji za přirozené. Vedení nemocnice odpovídá za svoje kroky, musí být schopné si je obhájit.

Jaká je ekonomická situace trutnovské nemocnice?
V loňském roce došlo k výraznému navýšení mzdových nákladů. Nemocnice skončila ve ztrátě 15 milionů korun. Obrat nemocnice činí 553 milionů korun. Předpokládám, že v letošním roce ztráty nedosáhneme a vrátíme se do kladných čísel. Vyjma nemocnice v Jičíně byly loni všechny nemocnice krajského holdingu ve ztrátě.

Jak je na tom špitál personálně?
Stav nemáme stoprocentní, chceme ho doplňovat. Těším se na spolupráci s trutnovskou zdravotnickou školou, kde existuje velký potenciál. Věřím, že s panem ředitelem Háskem najdeme cestu, jak oboustranně obohatit spolupráci a najít způsob, jak velkou část absolventů směřovat do trutnovské nemocnice.

Nemocnici převezmete již příští týden. Jaké budou vaše první kroky?
Do nemocnice již intenzivně dojíždím, tento týden absolvuji setkání s primáři. Důraz kladu na zvyšování kvality poskytované péče, hledání možností rozšíření spektra zdravotní péče a ekonomickou stabilitu. Jedním z klíčových úkolů je stabilizace personálu a hledání nového na místa, která nemáme obsazená.

Čeká zaměstnance vojenský dril?
Určitě ne. V armádě jsem skončil před delší dobou. Vojenské návyky patří do armády a nikoliv do standardní firmy.

Jaká byla zkušenost v polní nemocnici v Afghánistánu?
Nezapomenutelná. Poznal jsem úplně jiný svět. Člověk si pak daleko více váží toho, co má doma v republice. Působili jsme jako zdravotnická jednotka pro koaliční vojska a v několika oblastech pro tamní obyvatelstvo. Měli jsme tak možnost potkat se s jejich způsobem života a rozsahem zdravotních problémů a úrazů, který je opravdu široký. To, co v Čechách existuje jen v lékařských učebnicích, s tím se můžete v Afghánistánu reálně potkat. Setkal jsem se tam například i s tím, že jednu chorobu se snažili léčit kyselinou z autobaterie. Z druhé strany mi zůstává v paměti obrovská profesionalita našich zdravotnických pracovníků.

Autor: Jan Braun

25.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADNÍK/-ICE, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: zásobování pracovišť montáže, příjem a výdej materiálu, evidence obalových materiálů, - Požadujeme: vyučení, samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: kulichova@vyprachticky.cz. Pracoviště: Milan výprachtický, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Jaroslava Kulichová, +420 731 658 384.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě KLEMPÍŘ/-KA, OPERÁTOR/-KA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KLEMPÍŘ/-KA, OPERÁTOR/-KA VÝROBY, - Místo výkonu práce: Hradec Králové, Vážní 891, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: obsluha strojů na výrobu střešní krytiny, výroba klempířských produktů, - Požadujeme: manuální zručnost, zkušenost s výrobou obdobného sortimentu vítána, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, kontaktní osoba: Miagkov Vitalii, tel. 723 959 994. Pracoviště: C.š.m., s.r.o. - hk, Vážní, č.p. 891, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Vitalii Miagkov, +420 723 959 994.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže OPERÁTOR/-KA - OBSLUHA VSTŘIKOLISU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: OPERÁTOR/-KA - OBSLUHA VSTŘIKOLISU, - Místo výkonu práce: Trelleborg Bohemia, Akademika Bedrny 531/8a, 500 03 Hradec Králové, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dohodou, - Náplň práce: obsluha stroje - lisování pryžových výrobků především pro automobilový průmysl , - Požadujeme: manuální zručnost, praxi ve výrobní firmě - výhodou, práci v nepřetržitém provozu (12 hodinové směny dle zpracovného harmonogramu směn), - Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, - V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky, e-mailem, kontaktní osoba: Kučerová Miroslava, tel. 495 753 255 (pondělí až pátek 6 - 14 hod), e-mail: miroslava.kucerova@trelleborg.com nebo se zastavte osobně na adrese Ak. Bedrny 531/8 a, Hradec Králové v době od 6 do 14 hod. Pracoviště: Trelleborg bohemia, a.s., Akademika Bedrny, č.p. 531, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Miroslava Kučerová, +420 495 753 255.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 150 Kč

Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení SERVISNÍ TECHNIK/-ČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SERVISNÍ TECHNIK/-ČKA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: údržba strojů a zařízení (kompresory a sušičky), servisní práce u zákazníka v tuzemsku i zahraničí (SK), montáž nových technologií. , - Požadujeme: ukončené SOU se strojním zaměřením, oprávnění dle vyhlášky 50/78 - podmínkou § 6 nebo vyšší, ochota cestovat, zkušenosti s kompresory výhodou, - Nabízíme: příspěvek na stravování , - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: iva.soldatova@mondo.cz. Pracoviště: Mondo s.r.o., Vážní, č.p. 899, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Iva Soldátová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Siniaková s trofejí pro vítězku wimbledonské čtyřhry.
5

Krejčíková a Siniaková. Další Češky, které září na deblové scéně

Útěk zvířat ze štítského Bioparku.

Útěk šelem prověřují kriminalisté

Exmoorští poníci se budou pást jinde. Na Plachtě však zůstanou

Hradec Králové - Divocí koně, kteří se prohánějí po přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové, se v blízké době přeženou na hlavní pastvinu. Na Plachtě ale exmoorští poníci zůstanou.

Bojiště otevírá bránu festivalu, dohlédnou na něj policejní složky

Královéhradecko, Trutnov - Dvacátý ročník hudebního festivalu Obsceme Extreme začíná ve středu na trutnovském Bojišti. Organizátoři finišovali v úterý s přípravami.

Na Czech Open klid před bouří. A pak to pojede na plné pecky

Východní Čechy, Pardubice - Trochu ubrat plyn, ale také klid před bouří… Asi takto by se dal charakterizovat současný stav na 29. ročníku pardubického festivalu Czech Open.

Řidič podcenil výšku kamionu a uvízl pod železničním podjezdem

Hradec Králové - Profesionální hasiči z královéhradecké centrální stanice a drážní hasiči Nymburk v pondělí před šestou ráno zasahovali v ulici Akademika Bedrny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT