Škatulata, hýbejte se. Tak by se dala popsat situace v patnáctičlenném opočenském zastupitelstvu. Noví zastupitelé tu od posledních komunálních voleb skládali slib devětkrát, další náhradníci se k tomu ani neodhodlali a rovnou odmítli.

Podtrženo, sečteno: V opočenském zastupitelstvu odmítlo od podzimu 2014 sedět sedmnáct lidí. Nejcitelnější změna se stala v pondělí, kdy se dokonce upravilo složení městské rady. Z vedení města se stáhl Jaroslav Pultar (ANO) a nahradil ho čtyřicetiletý podnikatel Ondřej Šrůtek z téhož politického hnutí. Pultar podle starostky Šárky Škrabalové (SNK ED Město občanům) skončil kvůli pracovní vytíženosti. Šrůtek nebude jediným nováčkem v přeměněném zastupitelstvu. Slib v pondělí skládal i Petr Šaroun, který nahradil lékaře Richarda Vondrušku, jenž se stěhuje (oba Opočno společně).

Petr Šaroun je posledním náhradníkem politického uskupení, které do voleb vedl bývalý starosta Opočna Štěpán Jelínek, jenž v zastupitelstvu skončil spolu s dalšími kritiky současného vedení loni v létě. Opočno společně přitom získalo nejvíce mandátů, čtyři. Koalici však nesestavilo a odešlo do opozice.

Většina zastupitelů, kteří se odmítli na komunální politice v Opočně podílet, patří právě k opozici. Úmrtnost však zaznamenalo i uskupení starosty Škrabalové Město občanům. Funkci zastupitele odmítli čtyři lidé. A skončil také jeden zastupitel za KDU-ČSL a také již zmiňovaný radní Jaroslav Pultar za ANO.

„Lidé se stěhují“

Starostka ve fluktuaci na rozdíl od svých kritiků nespatřuje problém. „Pokud vím, tak takových měst je spousta. Důvodem odchodů zastupitelů je změna trvalého pobytu či pracovní důvody. Tohle jde jen těžko hodnotit. Nastupují noví lidé a jsou aktivní,“ uvedla. Odmítla tvrzení, že na radnici něco nefunguje, jak má. Žádné spory mezi zastupiteli prý nepociťuje, naopak ji těší vzájemná spolupráce.

Ne všichni s ní však souhlasí. „Málokdo se odhodlá o tom mluvit, to je můj názor. Lidé odcházejí z různých stran, dokonce i ze strany paní starostky. Podle mého je za tím frustrace z období nicnedělání a handrkování. Pocit, že to nikam nespěje. Zastupitelé, kteří měli ve volbách více než 400 hlasů, tam dnes už skoro nejsou,“ dodal bývalý starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Nespokojenost i práce

Někteří z bývalých zastupitelů své důvody uvedli. „Nechci se k tomu vyjadřovat,“ řekl nejprve Karel Tichý (druhý náhradník za Město občanům). Pak však Deníku prozradil, že za jeho nedávným odchodem ze zastupitelstva stojí pracovní vytížení. „Zákazník je přednější. To je tím důvodem, proč jsem skončil,“ uvedl. V zastupitelstvu seděl zhruba osm měsíců – od loňského léta do letošního února.

„Je to asi o špatné organizaci času, když je pro někoho problém se zhruba jednou za měsíc na tři hodiny sejít,“ okomentoval výrok Jelínek.

Zastupitelé však neodcházeli jen kvůli změně bydliště nebo nedostatku času. Milič Světlík (Opočno společně) byl prvním zastupitelem, který o svých pohnutkách veřejně promluvil: „Sám nemám žádnou možnost ovlivňovat nebo dokonce kontrolovat práci a výsledky vedení města. Myslím si tudíž, že mé pobývání v zastupitelstvu, v němž jsou karty předem rozdány, nemá žádný smysl a je pouze mrháním času,“ řekl, když zkraje léta 2016 opouštěl funkci. „Odchodem zastupitelů se nezabývám. Je to rozhodnutí každého jednotlivce, zda se chce nebo může podílet na věcech veřejných, využít mandát, který dostal od občanů,“ uvedla tehdy starostka Škrabalová.